niedziela, 11 wrzesień 2011 08:41

20 chłopców zaatakowało...

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Aleksander_Malachowski  oprac. Marcin Domagała

Zamach 11 września 2001 r. w Polsce został potępiony. Warto jednak przypomnieć, że nie wszyscy identycznie oceniali to wydarzenie. Jedną z takich osób był, zmarły w 2004 r., Aleksander Małachowski, działacz opozycji w czasach PRL, publicysta, honorowy przewodniczący Unii Pracy, poseł na Sejm X, I, II i IV kadencji, wicemarszałek Sejmu w latach 1993–1997, a także marszałek senior IV kadencji polskiego parlamentu. Niżej przedstawiamy fragment stenogramu z jego wystąpienia sejmowego z 14.03.2002 r.

4 kadencja, 16 posiedzenie, 2 dzień (14.03.2002)

11 punkt porządku dziennego: 

Informacja ministra spraw zagranicznych o podstawowych kierunkach polityki zagranicznej Polski. 

(...)

To, co powiedział tu pan poseł Giertych, to jest właśnie dokładnie to, co się działo w XVIII w. i co skończyło się rozbiorami. Możecie się śmiać, rechotać, chichotać, ja się nie wyprę tego, co tu powiedziałem. Jest to skandaliczna sytuacja, w której poseł za posłem wstaje i pluje na własne państwo [1]. Jeden marszałek Płażyński - ale to wielkiego formatu, jak się okazało dawniej już, człowiek - potrafił swoją krytykę przedstawić w sposób kulturalny, cywilizowany [2].

Proszę państwa, pan minister, ongiś premier, Cimoszewicz przywiązał wielką wagę do sprawy terroryzmu. Chcę temu parę słów poświęcić. Bardzo się boję, że my tu ulegamy pewnej amerykańskiej presji. Terroryzm w Ameryce stał się hasłem, które ma obronić administrację amerykańską przed niebywałą klęską, jaką ten kraj poniósł, spowodowaną przez małą grupkę bojowników islamskich. 20 chłopców zaatakowało Pentagon, zburzyło potężne gmachy, prawdopodobnie omal nie zniszczyło Białego Domu. Na tym tle rośnie propaganda mająca wykazać, że to jest straszna sytuacja, że świat stanął przed grozą wielkiego terroryzmu. W moim przekonaniu - a znaczna część mojej rodziny mieszka w Ameryce, mam te kontakty - to jest obliczone na zatarcie tego fatalnego wrażenia, że oto kilkadziesiąt miliardów dolarów idzie na służby specjalne, a 20 chłopców potrafi zadać tak straszny cios, który jest porównywany do Pearl Harbor.

Jeśli w ogóle mówimy o terroryzmie, to trzeba pamiętać, że ten terroryzm jest w dużej mierze konsekwencją konfliktu palestyńskiego. Bardzo nie lubię, kiedy tych chłopców z Palestyny, bojowników o państwo palestyńskie, nazywa się terrorystami. Im odebrano ojczyznę. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że w pewnym momencie ojczyzna została zabrana Palestyńczykom, zostało tam wprowadzone inne państwo, inny naród. I oni rozpaczliwie walczą o tę swoją ojczyznę. Dlatego bardzo niechętnie nazywam to terroryzmem, bo sam należę do pokolenia, które robiło podobne rzeczy. To moje pokolenie szło w ten sam sposób, jak idą tamci, na barykady Warszawy, ginęliśmy całymi batalionami. Maszerowaliśmy, na wschód także, w wielkich kolumnach, z których nikt prawie nie wrócił. Byłem jednym z tych nielicznych, którzy wrócili, ale spora część moich kolegów tam została. Otóż walka o ojczyznę jest jednak rzeczą świętą i trzeba bardzo ostrożnie się do tego odnosić. Myślę, że bardzo wiele dla uniknięcia grozy terroryzmu uczyniłyby te państwa i te kraje - i to jest pytanie pod adresem pana ministra Cimoszewicza - które by mogły jednak doprowadzić do tego, co już w ONZ zostało zapoczątkowane, jak dzisiejsza prasa donosi, żeby jednak Palestyńczycy mogli odzyskać choćby okrojone, ale jednak swoje państwo.

(...)
Fot. Wikipedia/Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.

Pełny zapis stenograficzny wystąpienia posła Aleksandar Małachowskiego znajduje się TUTAJ.

Artykuł jest głosem dyskusji ECAG o 11 września 2001 r. Przeczytaj inne artykuły:

Krzysztof Kokoszczyński: „Przebudzenie w dorosłość”

Kornel Sawiński: Rocznica 11 września: dekada geopolitycznej ofensywy USA

Ryszard M. Machnikowski: 10. rocznica wydarzeń 11 września

Bartosz Mroczkowski: Ameryka 10 lat po zamachu

_________________________________________________
[1] Wystąpienie posła Romana Giertycha: http://orka2.sejm.gov.pl/Debata4.nsf/main/44456FD0
[2] Wystąpienie posła Macieja Płażyńskiego: http://orka2.sejm.gov.pl/Debata4.nsf/main/01B6E996

Czytany 14323 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04