×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 17 grudzień 2013 18:13

Uzbekistan - zgoda z sąsiadami?

Oceń ten artykuł
(15 głosów)

naz-kar  Info ECAG

Uchodzący za najbardziej nieobliczalne państwo regionu, regularnie straszące sąsiadów wojną i zainteresowane prowadzeniem regionalnego wyścigu zbrojeń – zaczyna regulować swoje stosunki międzynarodowe i wychodzić z izolacji dyplomatycznej. 

Uzbecki Senat ratyfikował wreszcie porozumienie o strategicznym partnerstwie między Uzbekistanem i Kazachstanem, podpisane jeszcze 14 czerwca 2013 r. przez prezydentów Islama Karimowa i Nursułtana Nazarbajewa podczas oficjalnej wizyty Ełbasego w Taszkencie. Jak już opisywaliśmy – podczas tych samych rozmów N. Nazarbajew zaproponował też mediację w sporze uzbecko-kirgisko-tadżyckim w sprawie inwestycji wodnych w makroregionie.

Porozumienie określa podstawowe zasady i priorytety współpracy dwustronnej w sferze politycznej, gospodarczej, handlu, gospodarki, transportu i komunikacji, kultury, spraw socjalnych, wojska, nauki i techniki. Umowa potwierdza również uzgodnione przez przywódców stanowisko w sprawie „rozwoju sprawiedliwego systemu wykorzystania wody w Azji Środkowej”.

Dokument wejdzie w życie po jej podpisaniu przez prezydenta Uzbekistanu – co w przypadku I. Karimowa zawsze zostawia pewien margines niepewności. Z pewnością jednak traktat stanowi duży sukces obu stolic. Dla Uzbekistanu to bowiem przerwanie dyplomatycznej izolacji w regionie, w jakiej kraj ten się znalazł, skupiając się na rozwoju relacji wyłącznie ze Stanami Zjednoczonymi oraz przejawiając agresywne zamiary wobec sąsiadów.

Z kolei Ełbasy Kazachstanu po raz kolejny potwierdził wiodącą rolę tak swoją, jak i swego państwa w pokojowym rozwiązywaniu nawarstwionych od dekad w Azji Centralnej sporów i konfliktów. Trudno określić, czy ramowa umowa pozwoli na trwałe prowadzenie Taszkentu w obszar integracji eurazjatyckiej, z pewnością jednak ułatwi konkretne wspólne przedsięwzięcia gospodarcze i infrastrukturalne ważne dla całego tego obszaru.

(karo)

Czytany 4976 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04