sobota, 08 grudzień 2012 18:59

Konrad Rękas: Uzbekistan boi się osamotnienia

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

logo_karimov  Info ECAG

Prezydent Islam Karimow wydaje się rozumieć, że po ostatecznym opuszczeniu Afganistanu przez Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa. Jego kraj, dotąd będący lojalnym wasalem USA, może stać się geopolitycznie osamotniony i utracić choćby na regionalnym znaczeniu. 

W wystąpieniu w Taszkiencie z okazji dwudziestolecia uchwalenia konstytucji Uzbekistanu – I. Karimow wezwał do zwołania międzynarodowej konferencji w sprawie przyszłości Afganistanu z udziałem USA, NATO i Rosji. Oficjalnie – władze uzbeckie ostrzegają przed destabilizacją sytuacji w regionie po zakończeniu interwencji na terytorium południowego sąsiada. Podobnie jak w przypadku rządzącej frakcji Tadżyków – również władze uzbeckie związały swoją przyszłość geopolityczną z interesami i obecnością Amerykanów.

– Afganistan może znowu stać się aktywnym źródłem zagrożenia z tytułu handlu narkotykami, terroryzmu i ekstremizmu. Ogólna sytuacja może łatwo wymknąć się tam spod kontroli – ostrzega I. Karimow i nawołuje do wspólnych uzgodnień, mających doprowadzić do pogodzenia władzy i opozycji i utworzenia w Kabulu władz cieszących się zaufaniem tak kraju, jak i zagranicy.

Uzbecki przywódca mówił wprawdzie o Afganistanie, jednak nikt z obserwatorów nie ma chyba wątpliwości, że troszczy się nie tyle o sytuację w Kabulu, co o własną pozycję. Jej podstawą jest godzenie się na żądania Amerykanów odnośnie udostępniania baz wojskowych i przestrzeni powietrznej. Uzbekistan stanowi więc istotny element ekspansji Waszyngtonu na Azję Środkową. Uzbecki szef państwa liczył dotąd, że nawet w przypadku wycofania NATO z Afganistanu – sytuacja ta nie ulegnie zmianie, a może nawet znaczenie Taszkientu wzrośnie. Ostatnie nerwowe działania na forum regionalnym i międzynarodowym świadczą jednak, że prezydent zaczyna bać się porzucenia przez swych „strategicznych przyjaciół”. To zaś mogłoby całą jego władzę postawić pod dużym – tak geopolitycznym, jak i wewnętrznym znakiem zapytania.

(karo)

Czytany 5653 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04