×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 17 czerwiec 2013 10:17

Podwójne obywatelstwo turkmeńsko-rosyjskie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

paszporty  Info ECAG

Turkmenistan zmuszony został do zmiany swego ustawodawstwa i dopuszczenia podwójnego obywatelstwa. Choć krok ten tłumaczony jest wymogami prawa międzynarodowego i praw człowieka – przede wszystkim rozwiązuje problem w stosunkach Aszchabadu z Moskwą. 

Od dzisiaj władze turkmeńskie rozpoczynają wydawanie paszportów obywatelom, którzy dotąd nie chcieli zrezygnować z obywatelstwa rosyjskiego. MSZ Federacji pochwalił już i docenił decyzję środkowoazjatyckich partnerów. Tym samym końca dobiegł trwający 10 lat konflikt, spowodowany zniesieniem przez Aszchabad prawa do posiadania podwójnego obywatelstwa – wcześniej dopuszczanego dwustronną umową z 1993 r. (weszła w życie weszła w życie w 18 maja 1995 r.).

Moskwa podnosiła, że ogłaszając jednostronnie protokół – Turkmeni naruszyli art. 54 Konwencji Wiedeńskiej o umowach międzynarodowych jasno określający, że państwo mając zamiar odstąpienia od umowy międzynarodowej winno go ogłosić co najmniej 6 miesięcy przed terminem przedłużenia umowy przypadającym co pięć lat od daty jej podpisania. Problem dotyczył nie tylko 30 tys. osób, które przed konfliktem miały podwójne obywatelstwo – ale potencjalnie całej liczącej 210 tys. ludzi społeczności Turkmenistanu. Z ich punktu widzenia objęcie pełnym pakietem praw obywatelskich i socjalnych przysługujących Turkmenom – jest bardzo korzystne. Obywatele republiki mają bowiem m.in. prawo do bezpłatnego gazu, wody, prądu, każdy właściciel pojazdu otrzymuje przydział bezpłatnego paliwa, bardzo niskie są opłaty za publiczny transportu, obowiązujące ustawodawstwo przewiduje regularną waloryzację płac i zasiłków społecznych. Ok. 70% wydatków budżetowych przeznaczone jest na cele społeczne – edukację, naukę opiekę zdrowotną, rozwój regionalny, kulturę. Z drugiej jednak strony Aszchabad znalazł się w ślepym zaułku realizowanej przez lata strategii geopolitycznej, władze nie umiały też efektywnie rozwiązywać problemów – zwłaszcza na tle etnicznym. Zmiana kursu otwiera szansę, by zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny połączyć z harmonizacją wewnętrznych relacji politycznych.

Dyplomatyczny postęp dał zresztą od razu efekty – prezydent Władimir Putin zdecydował się przyjąć zaproszenie do odwiedzenia Turkmenistanu wystosowane przez Gurbanguły Berdymuchamedowa.

(karo)

Czytany 7747 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04