wtorek, 31 lipiec 2012 12:14

Teheran poszukuje nabywców energii... w Europie!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

oil_dollarInfo ECAG

Iran próbuje ożywić popyt na swoją ropę naftową w Turcji – jej największym klientem europejskim. Jak podaje agencja Reuters, powołując się na urzędników Ministerstwa Energii Turcji, w tym tygodniu minister ds. energii Taner Yildiz ma spotkać się z irańskim ministrem ropy Rostamem Qasemim w Ankarze.

Do spotkania ma dojść w czwartek, na którym będzie omawiana kwestia dostarczania ropy i gazu do jednej z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie, potwierdzili urzędnicy. Teheran walczy o to, by znaleźć nowych nabywców dla swoich baryłek, po tym jak Amerykanie wraz z Unią Europejską nałożyli sankcję na Iran, które zmniejszyły irański eksport nośników energii o połowę.

 

Turcja, która nie jest członkiem UE. W 2011 roku importowała z Iranu 200 tys. baryłek dziennie. Jednak również znacznie ograniczyła import w tym roku, uwzględniając tym samym sankcje nałożone przez UE, zakazujące kupna irańskiej ropy od połowy 2012 roku. Według danych Reuters irański tankowiec o nazwie Valor, ma wpłynąć do Turcji we wtorek.

 

Irański eksport ropy z Iranu stale maleje od poziomu 2,2 mln baryłek dziennie średnio w 2011 roku. Jest to efekt prowadzonej polityki przez USA i UE, która ma zahamować rozwój irańskiego programu atomowego. Teheran utrzymuje, że rozwój jego programu na charakter pokojowy.

Turcja także importuje gaz z Iranu. Mimo swoich ogromnych rezerw gazu ziemnego, apetyt Iranu na własny gaz ograniczył w efekcie eksport tego nośnika energii, zmuszając tym samym Turcję do kupna paliwa grzewczego w okresie zimowym z Turkmenistanu.

Irańscy urzędnicy powiedzieli, że wzrost produkcji z pola naftowego South Pars, który Iran dzieli z Katarem, może umożliwić zwiększenie eksportu.

Na podst. Panarmenian.net

Czytany 5298 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04