×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 04 grudzień 2012 08:14

Putin radzi Turcji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Turcja-Putin  Info ECAG

Podczas wizyty w Turcji Władimir Putin poradził władzom w Ankarze, by nie rozmieszczał na granicy z Syrią rakiet PATRIOT.

Prezydent Rosji zaznaczył, że Federacja podziela obawy dotyczące możliwości eskalacji konfliktu i destabilizacji sytuacji na pograniczu syryjsko-tureckim. Wezwał jednak jednocześnie do powściągliwości w reagowaniu na sytuacje kryzysowe. Zdaniem W. Putina – takie działania mogłyby doprowadzić jedynie do pogorszenia, a nie pacyfikacji we wzajemnych relacjach Ankary i Damaszku. Umieszczenie systemu PATRIOT w pobliżu granicy z Syrią, zdaniem W. Putina, nie służyłoby dojściu do normalizacji w tym rejonie Lewantu. Przy okazji prezydent Rosji nie podarował sobie drobnej złośliwości, wytykając, że amerykańskie rakiety, które zyskały (niezasłużoną zresztą) legendę i dobrą opinię podczas Pustynnej Burzy są już przestarzałe i bynajmniej „nie należą do najlepszych”.

Rosja angażuje się w pomaganie Syrii, ale jednocześnie sama ma problemy destabilizacyjne w strefie bliskiej zagranicy. „The Sunday Times” ostrzegł, że Izrael może planować atak na Iran z terytorium Azerbejdżanu, przy użyciu dronów operujących z czterech byłych sowieckich baz lotniczych: Kiurdemir w centrum kraju, Gandżia zachodzie, Nasosnaja i Gała na wschodzie. Rzecznik MSZ w Baku Elman Abdullajew kategorycznie zaprzeczył tym pogłoskom podkreślając, że Azerbejdżan nie będzie uczestniczył ani pomagał żadnej akcji wymierzonej w sąsiadów tego kraju. 

(karo)

Czytany 5556 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04