×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

piątek, 07 wrzesień 2012 09:10

Tajwan znów się zbroi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

tajwan


  Info ECAG

Tajwan ogłosił w środę  inwestycję wartą 1,2 miliardów dolarów, którą przeznaczy na budowę sześciu niszczycieli min. Okręty mają zostać zbudowane między 2013 a 2025 rokiem.

"Po zakończeniu projektu, możliwości floty marynarki wojennej znacznie się wzmocnią" – powiedział Lin Yu-fang, członek parlamentarnej komisji obrony, komentując projekt Ministerstwa Obrony w budżecie na 2013 rok. Projekt o łącznej wartości 35,9 miliardów dolarów tajwańskich wciąż czeka na ostateczną zgodę parlamentu.

2 sierpnia, dwa odnowione niszczyciele min, rozbrojone i wykluczone z użytku przez USA w 2007 r., zostały dostarczone do Tajwanu w ramach umowy podpisanej w 2010. Ich wartość wyceniona została na 6,4 mld USD.

Negocjacje z USA obejmowały również helikoptery UH-60 Black Hawk oraz unowocześnienie tajwańskiej floty o 146 myśliwców F-16 i rakiet systemu Patriot. Zapowiedź transakcji z Tajwanem wywołała tymczasowe zawieszenie amerykańsko-chińskiej wymiany wojskowej w 2010 r. oraz rozmów dyplomatycznych w kwestiach bezpieczeństwa na Pacyfiku.

Tajwan wzmacnia swoje zdolności obronne w czasie poprawy stosunków między wyspą a Chińską Republiką Ludową. Polityka ta jest prowadzona od momentu, kiedy na Tajwanie w 2008 roku doszła do władzy przyjazna Pekinowi partia Kuomintang. Jednak Chiny wciąż grożą użyciem siły militarnej przeciwko Tajwanowi, jeśli ten będzie poszukiwał formalnego uznania niepodległości.

Na podst. http://www.securitydefenceagenda.org
Fot. GoogleMaps
Czytany 4108 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04

Więcej w tej kategorii: Nowa 'stara' broń dla Tajwanu »