×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

Wydrukuj tę stronę
wtorek, 01 październik 2013 10:59

Tadżykistan - kierunek Rosja

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Tadzkistan_kraj  Info ECAG

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon poczuł się rozczarowany pominięciem jego państwa podczas wrześniowego tournée chińskiego przywódcy, Xi Jinpinga po Azji Środkowej. Zyskuje na tym Rosja i jej surowcowa dyplomacja.

W Duszanbe w ostatnich dniach zbiegło się kilka znaczących wydarzeń w stosunkach bilateralnych Z dwudniową wizytą w stolicy republiki przebywał Aleksiej Miller, prezes Gazpropmu. Równocześnie przy urzędzie prezydenta E. Rachmona akredytował się nowy ambasador Igor Liakin-Frolow. Prezydent przedłożył też do ratyfikacji przez Najwyższe Zgromadzenie (Majlisi Oli) umowę w sprawie statusu i warunków dzierżawy rosyjskiej bazy wojskowej w Tadżykistanie, zawartej przez prezydentów obu państw jeszcze 5 października 2012 r.

Prezes A. Miller rozmawiał m.in. o rozwoju wspólnych przedsięwzięć  w zakresie wydobycia i przetwarzania w rejonach Szochambari, Rengane i Sargazon. Gazprom chce rozszerzyć posiadane już licencje na inne obszary i zintensyfikować swoją aktywność w Tadżykistanie, przyznając wspólnie z partnerami, że „rozwój współpracy w sektorze ropy i gazu będzie podstawą dla dalszego wzmacniania stosunków  i strategicznego sojuszu Tadżykistanu i Rosji”.

Również tadżyccy parlamentarzyści podkreślają wagę kooperacji Duszanbe-Moskwa. Jak zaznaczył wiceprzewodniczący komisji obrony i bezpieczeństwa Majlisu, Sattor Holow – przedłużenie umowy bazy do 2042 r jest obustronnie korzystne. Rozlokowane w Duszanbe, Kurgonteppie i Kulabie jednostki 201 gatczyńskiej dywizji strzelców zmotoryzowanych stanowią obecnie największe zgrupowanie sił Federacji poza jej granicami. O szczegółach współdziałania mają jednak rozmawiać bezpośrednio prezydenci E. Rachmon i W. Putin na szczycie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym 23 września w Soczi.

Przyspieszenie we wzajemnych stosunkach jest tym bardziej widoczne po okresie czasowego spowolnienia w sierpniu. Jednak zignorowanie Duszanbe podczas podróży Xi Jinpinga podpowiedziało tadżyckim władzom, że w strategicznym podziale regionu między Chiny i Rosję – pole manewru prezydenta E. Rachmona uległo drastycznemu ograniczeniu. A tymczasem partner międzynarodowy jest Tadżykistanowi wręcz niezbędny – między innymi dla realizacji wielkiego projektu hydroelektrowni Rogun. Dyplomacja chińskich kredytów nie tyle więc przegrywa, co ustępuje surowcowej geopolityce Kremla.

(karo)

Fot. www.fanpop.com

Czytany 6399 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04