×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 24 wrzesień 2012 07:46

Wspólne manewry USA i Chin

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

chinvessel  Info ECAG

Amerykański niszczyciel USS Winston S. Churchill i inne okręty marynarki wojennej, wraz z chińskimi odpowiednikami, przeprowadzą ćwiczenia w pobliżu Rogu Afryki. Wspólne manewry chińskiej fregaty Yi Yang i Winston S. Churchill polegające na przeprowadzaniu inspekcji pokładowej i odbijaniu pokładów statków z rąk piratów będą pierwszymi ćwiczeniami wojskowymi tego rodzaju pomiędzy tymi mocarstwami.

Wojskowi podkreślili, że manewry skupiają się na wewnętrznej operacyjności w odbijaniu pokładów okrętów oraz wyszukiwania podejrzanych statków, a także zdolności amerykańskiej i chińskiej marynarki wojennej do odpowiadania na zagrożenia ze strony piratów.

"Piractwo jest zagrożeniem dla wolności mórz, bezpieczeństwa ekonomicznego i bezpieczeństwa marynarzy ze wszystkich narodów" – powiedział dowódca Winston S. Churchill komandor Chris D. Stone. "Dwustronne ćwiczenia, takie jak te pokazują współdziałanie społeczności międzynarodowej w celu zwiększenia sprawności wielonarodowych sił w konfrontacji z zagrożeniem. Mamy wspólne regionalne i globalne wyzwania dla bezpieczeństwa i jesteśmy w stanie je rozwiązać poprzez wspólne szkolenia szkolenia".

Później na konferencji w Pekinie, szefowie departamentów obrony obydwu państw podkreślili, jak ważna i korzystna była współpraca, zarówno w budowaniu silniejszych więzi i opracowania nowych technik do walki z piratami.

Chiński minister obrony Liang Guanglie stwierdził, że "obie strony powinny, w ramach budowania chińsko-amerykańskiej współpracy partnerskiej, promować nowy typ stosunków wojskowych opartych równości, wzajemności i zasadach win-win, w aktywny i pragmatyczny sposób".

Sekretarz obrony USA Leon Panetta podkreślił wartość i znaczenie takich wspólnych ćwiczeń, zauważając, że "ćwiczenia te zwiększają zdolność naszych sił morskich do współpracy w celu zwalczania wspólnego zagrożenia, którym jest piractwo".

L. Panetta podkreślił jeszcze, że "Nie osiągniemy bezpieczeństwa i dobrobytu w 21 wieku bez konstruktywnych stosunków pomiędzy USA a Chinami, w tym wzmocnienia relacji wojskowych".

Na podst.  http://www.securitydefenceagenda.org

Czytany 5045 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04