×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 30 lipiec 2014 09:46

Departament Stanu USA: miliony wysiedlonych w 2013 roku za przekonania religijne

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

burnt-church  Info ECAG

Departament Stanu USA w swoim sprawozdaniu na temat Międzynarodowej Wolności Religijnej informuje, że rok 2013 był rokiem największego przemieszczenia wspólnot religijnych. Niemal w każdym zakątku świata, miliony chrześcijan, muzułmanów, hindusów oraz reprezentujących szereg innych wyznań, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów ze względu na ich przekonania religijne. 

 

W Syrii, jak i w większości innych państw na Bliskim Wschodzie, obecność chrześcijan staje się cieniem swojej dawnej potęgi. Po trzech latach wojny domowej, setki tysięcy ludzi uciekło z kraju przed przemocą popełnianą przez rząd i grupy ekstremistyczne. W mieście Homs liczba chrześcijan zmalała do zaledwie w 1000 z około 160.000 przed konfliktem.

W Republice Środkowej Afryki, powszechne bezprawie i nagły wzrost przemocy na tle religijnym pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami rzekomo spowodowała co najmniej 700 zgonów w Bangi w samym grudniu 2013 r. i przemieszczenie ponad miliona ludzi w całym kraju w ciągu roku – czytamy w raporcie. W Egipcie zorganizowane grupy atakowały i plądrowały  kościoły i chrześcijańskie domy .  Pod wodzą islamskich radykałów często dochodzi do aktów przemocy, zastraszania, wymierzania kar wobec chrześcijan a nawet wypędzeń.  Według raportów organizacji pozarządowych, ataki na chrześcijan w dniach 14–17 sierpnia  napastnicy zaatakowali co najmniej 42 kościoły w różnych guberniach, ataki także dotyczyły szkół, domów dziecka i innych obiektów chrześcijańskich. Przemoc doprowadziła  do ​​grabieży i zniszczenia co najmniej 37 kościołów oraz śmierci co najmniej sześciu chrześcijan, którzy zostali zabici z powodu religijnej tożsamości.

W Nigerii, ofiary i łamanie praw człowieka związane są  z atakami organizacji Boko Haram i kontrofensywą rządową. Boko Haram zabiło ponad tysiąc osób w ciągu roku. Grupa przejęła kontrolę nad szerokim wachlarzem miejsc  cywilnych, w tym chrześcijańskich i muzułmańskich, kościołów i meczetów, często zabijając wiernych podczas religijnych obrządów lub bezpośrednio po. Rząd federalny był nieskuteczny w zapobieganiu przemocy. Tylko od czasu do czasu ścigano i  karano osoby odpowiedzialne za nadużycia, związane z wolnością religijną lub w odpowiedzi na brutalne ataki, które związane były z naruszeniami praw człowieka i ofiarami cywilnymi. Ponad 10 tys. ludzi uciekło do państw sąsiednich jako uchodźcy, obawiając się zarówno Boko Haram, jak i brutalności wojska.

Wśród państw poradzieckich raport wymienia Tadżykistan, który jest jedynym krajem na świecie, w którym prawo zabrania osobom poniżej 18 roku życia, udziału w publicznej aktywności religijnej.

W Rosji, rząd skorzystał z nowego prawa przeciwko „ekstremizmowi" oraz poprawki do istniejących przepisów w celu dalszego ograniczenia działalności członków mniejszościowych grup religijnych. W tych ramach wprowadzono dla cudzoziemców zakaz udziału w organizacjach religijnych. Natomiast w Azerbejdżanie, rząd nie podjął żadnych kroków prawnych w celu wdrożenia dyrektywy zakazującej dziewczynkom w szkołach podstawowych i średnich nosić hidżab, czyli chusty.

Na podst. http://www.panarmenian.net/eng/news/181171/
Oprac. B. Mroczkowski
Fot. pegponderingagain.com

Czytany 6608 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 08:51