sobota, 21 lipiec 2012 13:31

Elementy tarczy antyrakietowej w Katarze

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

radar  Info ECAG

Jak podaje The Wall Street Journal – Stany Zjednoczone wybudują stację radarową obrony antyrakietowej w sekretnym miejscu gdzieś na terytorium Kataru i zorganizują największe manewry wojskowe, symulujące odminowywanie wód Zatoki Perskiej w ramach przygotowań do ewentualnej eskalacji sporu z Iranem.

Pentagon starał się od lat stworzyć miejsce dla infrastruktury antyrakietowej w Zatoce Perskiej, ale wysiłek był daremny ze względu na nieporozumienia wśród krajów arabskich. Katar został wybrany na miejsce instalacji radaru, ponieważ, wg analityków, jest już domem dla największej amerykańskiej bazy powietrznej Al-Udeid.

Stacja radarowa uzupełni dwie podobne bazy umiejscowione na pustyni Negew w Izraelu oraz w Turcji środkowej, tworząc swoisty łuk, który jest w stanie wykryć pociski wystrzeliwane z Iranu – potwierdzili amerykańscy urzędnicy.

Katar nadal utrzymuje bliskie stosunki z Teheranem, jako że emirat dzieli własność z państwem Persów w największych polach gazu ziemnego. Obydwa kraje są także członkami OPEC i OIC. Kraje podpisały również kilka umów w ciągu ostatnich kilku lat w celu dalszego rozwijania stosunków gospodarczych.

Na podst.: http://www.securitydefenceagenda.org/
Fot.: securitydefenceagenda.org

Czytany 3730 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04