×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

czwartek, 14 luty 2013 08:11

Partia Rosjan w Serbii Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Rosja-Serbia-1  Info ECAG

Potomkowie emigrantów rosyjskich powołali w Serbii własną partię. Ma ona szansę na zyskanie poważnych wpływów zwłaszcza w Autonomicznej Prowincji Wojwodina.

– Moja matka była Rosjanką. Chcemy zjednoczyć obywateli Serbii pochodzenia rosyjskiego (potomków imigrantów z Rosji, członków rodzin mieszanych) oraz tych, którzy troszczą się o zachowanie kultury rosyjskiej. Według naszych szacunków ich liczba w naszym kraju jest nie mniejsza niż 15 tysięcy obywateli – stwierdził lider nowej Partii Rosjan Dragan Cvetkovic. Jego obliczenia są zresztą zbyt ostrożne, bowiem spisy dowodzą, że w siedmiomilionowej Serbii jest co najmniej 300 tys. Rosjan i osób pochodzenia rosyjskiego. Na razie PR ma 1850 członków (z tego 480 to osoby bez rosyjskich korzeni). Dla porównania – Serbska Partia Radykalna deklaruje 500 tys. członków (czyli...  trzy razy mniej niż otrzymała głosów w 2012 r.), Serbska Partia Postępowa – 300 tys. członków, opozycyjna Demokratyczna Partia Serbii – 178 tys. Inne – poniżej 50 tys.

Partia lokuje się na centrolewicy sceny politycznej (sam D. Cvetkovic jest rozłamowcem z Demokratycznej Partii Serbii). Wśród celów programowych PR wymienia się rozwój współpracy z Rosją (szczególnie w sektorze ropy naftowej i gazu) oraz przyciąganie rosyjskich turystów do Serbii, a także przywrócić (utrzymać) lekcje języka rosyjskiego w szkołach publicznych. Formacja współpracuje blisko z Serbską Cerkwią Prawosławną. W budynkach kościelnych w Sremskim Karlowcu (symbolicznej stolicy jugosłowiańskich Rosjan, w której stoi pomnik barona Wrangla)  mieści się nie tylko zarząd ugrupowania, ale mają też zostać utworzone nowe Centrum Kultury Rosyjskiej, redakcji rosyjskojęzycznych rozgłośni radiowej i telewizyjnej.

Partie etniczne to w Serbii żadna nowość. Istnieje aż 11 stronnictw serbskich muzułmanów, 6 ugrupowań węgierskich i 2 chorwackie. Losy rosyjskiej społeczność Serbii (w tym Jugosławii) wielokrotnie wiązały się tragicznie z historią tego kraju i narodów południowo-słowiańskich. Jednocześnie środowisko to może działać stymulująco na zbliżenie serbsko-rosyjskie. To zaś jest koniecznością dla ratowania resztek geopolitycznego ładu w Europie Środkowej. Przede wszystkim przed Partią Rosjan w Serbii staje zadanie praktyczne. Ze względu na skupienie tej mniejszości w Wojwodinie – PR ma szansę uzyskać dobry wynik w wyborach do władz autonomii. A to mogłoby mieć znaczący wpływ na przyszłość tego regionu, dość wyraźnie przeznaczanego przez zachodnich decydentów do oderwania od Serbii.

(karo)

Czytany 5980 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04