wtorek, 07 sierpień 2012 09:53

Zamach w Czeczenii destabilizuje sytuację na Kaukazie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

czeczen_map  Info ECAG

W poniedziałek 6 sierpnia samobójcy zabili 4 rosyjskich, raniąc kolejnych 3  żołnierzy w Czeczenii. Wybuch może zrujnować i tak już kruchy pokój na granicy północnego Kaukazu. Do zdarzenia doszło w stolicy Czeczenii Groznym.

Jak podaje agencja Interfax, do eksplozji doszło po tym jak żołnierze opuścili uzbrojony pojazd obok siedziby garnizonu. Zamach został przeprowadzony prawdopodobnie przez bojowników islamskich, którzy dążą do utworzenia kalifatu metodami odwołującymi się do przemocy.

Jeden ze świadków powiedział, że widział szczątki trzech osób w kamuflażu, leżących na poboczu drogi. Lokalni urzędnicy twierdzą, że zamach spowodowali dwaj samobójcy. Mieszkańcy mówią o dwóch wybuchach, przy czym po drugim ukazał się ogień i dym w powietrzu.

Lokalne MSW, w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej czeczeńskiego rządu, podaje, że "Są podejmowane działania w celu ustalenia tożsamości terrorystów, jak również poszukiwanie ich ewentualnych wspólników i organizatorów eksplozji".

W porównaniu z resztą terytoriów na północnym Kaukazie, przemoc w Czeczenii była rzadkością, w której, wspierany przez Kreml prezydent Ramzan Kadyrow stosował zasadę twardej ręki w celu stłumienia rebelii. Mieszkańcy i przedstawiciele praw człowieka powiedzieli, że takie metody wraz z konfliktami religijnymi i korupcją, tylko eskalują przemoc, której powody są zakorzenione w dwóch wojnach, które Moskwa toczyła z separatystami z Czeczenii od 1994 roku. Do tej pory przemoc głównie koncentrowała się w sąsiednim Dagestanie.

Na podst. http://www.guardian.co.uk/world/2012/aug/06/russia-chechnya-bomb-explosion-grozny
Fot. Wikipedia, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji

Czytany 4226 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04