×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 22 kwiecień 2013 08:24

Szapsugia - nowa republika na Kaukazie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

szapsugi  Info ECAG

Szapsugowie – lud adygejski zamieszkały głównie w rosyjskim Kraju Krasnodarskim podejmuje kolejną próbę zwiększenia swego politycznego znaczenia, a docelowo – być może – utworzenia własnej republiki w obrębie Federacji Rosyjskiej.

Sąd Najwyższy Rosji już od maja 2010 r. zajmuje się wnioskami Kongresu Szapsugów o wyodrębnienie własnej jednostki administracyjnej liczącej wszystkiego raptem ok. 3–4 tysięcy ludzi, głównie na terenie Łazarewskiego Rejonu Kraju Krasnodarskiego – czyli dawnego Narodowego Rejonu Szapsugskiego, zlikwidowanego w 1945 r. Lider Kongresu – Rusłan Gwaszew  podkreśla, że zamieszkujący głównie tereny wiejskie wokół Soczi Szapsugowie czują się w obecnych realiach poszkodowani przez obowiązujące przepisy, a więc potrzebują własnej, narodowej władzy aby zabezpieczać swoje interesy. Chodzi m.in. o zablokowanie długoterminowych dzierżaw ziemi dla osób spoza rejonu, zmieniających strukturę etniczną regionu. Co gorsza – Szapsugowie czują się ignorowani przez władze krajowe, które – zdaniem R. Gwaszewa – ignorują lokalne potrzeby.

Postulaty górali nie są bynajmniej etniczną ciekawostką. Szapsugowie dążą do zjednoczenia z Adygeją (a więc wyłączenia z obszaru Kraju Krasnodarskiego), czyli regionem bynajmniej nie słynącym z wewnętrznej politycznej stabilności. Co ciekawe jednak – oficjalna organizacja Szapsugów podkreśla swoją lojalność wobec Rosji wskazując, że stanowi reprezentację tych potomków powstańców i bojowników Kaukazu, którzy po wojnach rosyjsko-tureckich nie zdecydowali się na emigrację lecz pozostali w swoich górach, zachowując wierność nowym władzom.

Skomplikowane relacje graniczno-administracyjno-etniczne stanowią dla władz Federacji spore wyznanie – choć z punktu widzenia teoretyków i praktyków eurazjatyzmu są także szansą na przełamanie nacjonalistycznych uprzedzeń i faktyczne ubogacenie wspólnej tożsamości całego bloku. Losy małego kaukaskiego ludu mogą więc być jednym z probierzy szans powodzenia tej tendencji.

(karo)

Czytany 5155 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04