wtorek, 14 sierpień 2012 09:01

System rakietowy S-300 kością niezgody

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

s-300  Info ECAG

"Problem taki, jak [rakiety systemu] S-300 nie może wpłynąć na głębokie i silne relacje między oboma państwami" – powiedział w poniedziałek przedstawiciel irańskiego parlamentu Seyeda Hossein Naqavi odnosząc się do relacji irańsko-rosyjskich.

„Wysiłki naszych wrogów do podkopania relacji między dwoma państwami okażą się daremne” – powiedział Seyed zwracając uwagę na to, że współpraca między Teheranem i Moskwą pozostaje na dobrym poziomie w sprawach regionalnych i międzynarodowych.

Komentarze w tej sprawie pojawiły po tym, jak w piątek rosyjski dziennik Kommiersant, cytując źródło z administracji prezydenta Władimira Putina, podał na swoich stronach, że "dopóki Tehran nie wycofa się z pozwów sądowych odnośnie odmowy dostarczenia przez Moskwę systemu rakiet ziemia powietrze S-300, Rosja podejmie twardsze stanowisko odnośnie irańskiego programu atomowego”.

Wcześniej, w tym miesiącu irański ambasador w Moskwie Seyeda Mahmouda Reza Sajjadi ogłosił gotowość Teheranu do wycofania pozwu przeciwko Rosji, jeśli ta dostarczy Iranowi wspomniane systemy rakietowe. "Jeśli rosyjscy urzędnicy zgodzą się dostarczyć broń dla strony irańskiej na podstawie podpisanej umowy pomiędzy dwoma krajami, Iran wycofa pozew" – powiedział ambasador Sajjadi w wywiadzie dla rosyjskiej gazety Izwiestia.

Na podstawie umowy zawartej w 2007 roku, Rosja miała obowiązek dostarczenia Iranowi co najmniej pięciu systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Jednak dalsze opóźnienia Moskwy w dostarczaniu systemu obrony stały się powodem wielokrotnej krytyki ze strony Iranu. Odmowę dostarczenia rakiet Rosja motywuje pretekstem sankcji, które objęły wyrzutnie S-300 rezolucjami podczas szczytu Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec Iranu. Na tej podstawie poprzedni rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret zakazujący sprzedaży rosyjskiej broni Iranowi.

Iran odrzucił uzasadnienie Rosji, uważając że zakaz dostarczenia rakiet był zgodny z linią (którą wspierali Amerykanie) rezolucji 1929 Rady Bezpieczeństwa, ale stwierdził, że jest to system obrony powietrznej, który nie jest zawarty w rezolucji 1929. Następnie Iran pozwał Rosję za naruszenie umowy.

Fot: Wikipedia/ Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Czytany 4847 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04