niedziela, 20 styczeń 2013 09:58

Rosyjska 'lista Guantanamo'

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

lista  ECAG

Władze rosyjskie zamierzają rozważyć symetryczną, adekwatną reakcję na przyjęte przez amerykański Senat prawo Magnickiego, zakazujące wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych i obejmujące sankcjami szereg osób publicznych i funkcjonariuszy administracji Federacji Rosyjskiej uznanych przez władze amerykańskie za biorące udział w procederze łamania praw człowieka.

Już wcześniej istniała w Rosji tzw. czarna lista obejmująca urzędników z administracji prezydenta George’a W. Busha podejrzewanych o związki z łamaniem praw bezprawnie przetrzymywanych więźniów Guantanamo oraz utajnionych więzień CIA na terenie Europy Środkowej. Lista ta została poszerzona o kolejne osoby i znajduje się na niej obecnie około 60 obywateli amerykańskich. Jak twierdzi w rozmowie z „Rossijskoj Gazietoj” przewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Aleksiej Puszkow, spis obejmuje trzy podstawowe kategorie obywateli amerykańskich – pracowników wymiaru sprawiedliwości i służb specjalnych, osoby łamiące prawa adoptowanych dzieci rosyjskich (w tym sędziów i biegłych psychiatrów, dzięki którym doszło do uniewinnienia przybranych amerykańskich rodziców rosyjskich sierot oskarżanych o ich zabójstwa) oraz kongresmenów amerykańskich, którzy zainicjowali projekt prawa Magnickiego.

Można prognozować, że dalsza wymiana sankcji odbywająca się dziś na poziomie parlamentów obu krajów i ich resortów spraw zagranicznych, może – w przypadku znacznego pogorszenia relacji rosyjsko-amerykańskich – dosięgnąć również poziomu najwyższych władz wykonawczych, do tej pory nie pojawiających się na czarnych listach.

Fot. sxc.hu

Czytany 6042 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04