×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 12 wrzesień 2012 15:10

Rosja wspiera mołdawskich Eurazjatów

Oceń ten artykuł
(1 głos)

tamozennyj_sojuz  Info ECAG

Władze w Moskwie poprą wniosek Mołdawii o przyjęcie do Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu Rosji, jeśli stanowisko w tej sprawie wyrazi w referendum społeczeństwo republiki – zapowiedział premier Dmitrij Miedwiediew.

Rosja kusi Kiszyniów wskazując, że prognozy ekonomiczne wskazują wzrost rosyjsko-mołdawskich obrotów handlowych o co najmniej 20%. W ubiegłym roku wymiana handlowa między Rosją i Mołdawią osiągnęła wartość 2 mld USD, a w pierwszej połowie 2012 r. osiągnięto już blisko miliard, zaznaczył premier Miedwiediew. Nieoficjalnie Moskwa obiecuje też zwiększenie inwestycji nad Dniestrem (ich wartość wynosi obecnie zaledwie ok 200 mln USD – co jest argumentem zwolenników zwrócenia się Mołdawii na Zachód). Spór wokół zablokowanego przez Centralną Komisję Wyborczą i prezydenta  Mikołaja Timoftiego referendum zaostrza się, a Partia Komunistów Mołdawii zapowiada walkę o uszanowanie woli 232 tys. obywateli podpisanych pod wnioskiem o referendum.

Miedwiediew kusi też konkretami. Premier zaproponował Mołdawii pakiet umów gazowych. GAZPROM zamierza podpisać z MOLDOVAGAZ umowę w sprawie dostaw gazu na lata 2012-2014 w ilości 10,4 miliardów m3 o wartości 3,9 mld USD. Tranzyt gazu przez Mołdawię może osiągnąć nawet 70 mld m3, za co GAZPROM zapłaci 172 mln USD.

Rosja zrozumiała w końcu, że nieuściślając swych propozycji gospodarczych – stawia swych mołdawskich sojuszników w trudnej sytuacji wobec propagandy unijnej, obejmującej znane nam opowieści o łatwo dostępnych „unijnych miliardach”. Walka polityczna w Kiszyniowie daleka jest jednak od rozstrzygnięcia.

(karo)

Czytany 6144 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04