×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

czwartek, 16 maj 2013 09:03

Rosja-Nikaragua - strategiczne partnerstwo?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ort_mied  geopolityka  Info ECAG

Moskwa zwiększając swoją aktywność na terenie boliwariańskiej Ameryki Łacińskiej nie zapomina o drogim ze swych historycznych, strategicznych sojuszników, Nikaragui. 

Pod ponownymi rządami prezydenta Daniela Ortegi – republika ta widzi szansę na wzrost swej roli w regionie i poszerzanie zakresu niezależności od Stanów Zjednoczonych we współpracy z innymi ośrodkami rodzącego się świata wielobiegunowego, w tym zwłaszcza z Rosją.

Pierwszy etap zbliżenia nikaraguańsko-rosyjskiego miał miejsce w 2008 r., kiedy to, po spotkaniu z ówczesnym prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem podczas szczytu Boliwariańskiego Sojuszu dla Ameryki – Daniel Ortega uznał niepodległość Abchazji i Osetii Południowej oraz jednoznacznie wsparł dyplomatycznie Rosję w wojnie obronnej z Gruzją. W odpowiedzi Moskwa podarowała Nikaraguańczykom dwa nowoczesne śmigłowce wojskowe i udzieliła pomocy finansowej w wysokości 10 mln USD. 

Jak zapowiedział niedawno minister rozwoju, przemysłu i handlu Nikaragui, Orlando Solórzano – w bieżącym roku rzeczowa pomoc rosyjska obejmie m.in. 30.000 ciągników i 50 kombajnów, a także 100.000 ton pszenicy, co pozwoli utrzymać niskie ceny chleba dla miejscowych mas ludowych.

Zgromadzenie Narodowe Nikaragui ratyfikowało też porozumienie o otwarciu w Managui rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury. Jako podkreślił przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Jacinto Suarez – pozwoli ono Nikaraguańczykom poznawać język i osiągnięcia Rosji, zaś najlepsi studenci otrzymają stypendia na studia na rosyjskich uniwersytetach. Podpisana też została umowa o współpracy przy wykorzystywaniu przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych, przewidująca korzystanie przez Nikaraguę z globalnego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS (alternatywnego dla amerykańskiego systemu GPS).

Nikaragua i Rosja będą również ściśle współpracować w zakresie bezpieczeństwa, w tym w walce z terroryzmem i handlem narkotykami. Jeszcze w marcu 2013 dyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Kontroli Narkotyków Wiktor Iwanow wziął udział w położeniu kamienia węgielnego pod budowę regionalnego centrum szkoleniowego antynarkotykowych sił nikaraguańskich. Z kolei w kwietniu szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walery Gierasimow odwiedził Nikaraguę, gdzie wziął udział w ceremonii otwarcia stworzonego z pomocą Rosji Centrum Szkolenia Zawodowego im. marszałka G. Żukowa dla miejscowych sił zbrojnych. Federacja doposaży również tutejsze siły bezpieczeństwa, m.in. w wozy wielozadaniowe GAZ-2975 Tigr.

Nikaragua jest obok Wenezueli i Kuby głównym partnerem politycznym Rosji na półkuli zachodniej. Moskwa liczy też, na zwiększenie tam swojej obecności ekonomicznej. Zgadza się to też z linią polityczną sandinistów i całego latynoamerykańskiego obozu boliwariańskiego. Dla obu stron jest to bowiem szansa na poszerzanie międzynarodowej bazy wzajemnego wsparcia.

(karo)
Fot. Ria Novosti
Czytany 4554 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04