×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 25 sierpień 2012 08:17

Marzenie o rosyjskiej interwencji w Iranie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

kremlInfo ECAG

Rosyjski serwis „Военные материалы”, cytowany przez część rosyjskich portali informacyjnych, stwierdza, że możliwe – a wręcz przesądzone, jest powstanie sojuszu wojskowego Rosji, Chin i Iranu. Analitycy sugerują, że porozumieniu mogłoby towarzyszyć przemieszczenie wojsk sprzymierzonych na teren tego ostatniego kraju.

Pogląd ten wydaje się jednak nieuzasadniony, o czym świadczą realne ruchy operujących na Bliskim Wschodzie jednostek rosyjskiej marynarki wojennej.

Spekulacje dotyczą ewentualnego przemieszczenia flotylli desantowych BDK z piechotą morską i uzbrojeniem znad wybrzeży Syrii, do Zatoki Perskiej. Na irańskich lotniskach miałaby też znaleźć się część samolotów rosyjskiej Floty Północnej. Rosjanie faktycznie testują na Morzu Śródziemnym system kierowania balistycznych rakiet międzykontynentalnych z poligonu Kura na Kamczatce.

Tymczasem, póki co międzyflotowa grupa jednostek marynarki rosyjskiej, składająca się m.in. z dużych desantowców Floty Północnej „Александр Отраковский”, „Георгий Победоносец” i «Кондопога» oraz patrolowców Floty Bałtyckiej: „Ярослав Мудрый” i „Неустрашимый” kontynuuje swoje działania, planowo podzielona na dwie grupy. Desantowce mają dokonać przejścia na północny Atlantyk, zaś patrolowce wraz z dwoma mniejszymi jednostkami wsparcia - mają pozostać na Morzu Śródziemnym, oficjalnie ćwicząc m.in. walkę z terrorystami, przemytem broni i handlem narkotykami.

Prawdopodobieństwo wprowadzenia wojsk rosyjskich (zwłaszcza kooperujących z ChALW) na potencjalnie zagrożone atakiem izraelskim bądź amerykańskim terytorium Iranu - nie wydaje się duże (zwłaszcza ze względu na sytuację na Zakaukaziu). Przekazywane sygnały mają więc za zadanie raczej maksymalne wykorzystanie propagandowe śródziemnomorskich manewrów WMF.

(karo)
Na podst. http://warfiles.ru/
Czytany 5560 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04