×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 03 czerwiec 2014 09:36

Katastrofa humanitarna na Ukrainie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

ukr_rus_border  Info ECAG

Wschód Ukrainy zbliża się do krawędzi katastrofy humanitarnej. Najbardziej narażeni na działania militarne są dzieci, ludzie starsi i osoby chore. Obecnie, kiedy miasta wschodniej Ukrainy znajdują się w oblężeniu, zaczyna brakować tam leków i innych rzeczy niezbędnych do życia.

 

Żołnierze ukraińscy niechętnie przepuszczają ciężarówki z pomocą humanitarną przez swoje pozycje wokół Słowiańska, Doniecka i Kramatorska. Należy podkreślić, że często pomoc ta płynie z samej Rosji, bowiem Kijów nie robi nic, aby ułatwić pomoc humanitarną dla mieszkańców Wschodniej Ukrainy.

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami dwie ciężarówki z lekami dla Donbasu nie mogą wyjechać z Sewastopola, bowiem Kijów zamknął ostatni korytarz na swojej granicy państwowej, przez który pomoc humanitarna mogła dotrzeć do Doniecka. Z reguły taka pomoc zbierana jest na potrzeby mieszkańców Donbasu, zaś sami mieszkańcy tego regionu sami informują, jakich leków potrzebują najbardziej.

Ta napięta sytuacja jest powodowana również faktem, że funkcje kontrolne nad ruchem pociągów i samochodów są sprawowane przez Gwardię Narodową, w składzie której znajduje się sporo członków ukraińskich organizacji radykalnych, w tym pochodzących z Ukrainy Zachodniej. Żołnierze Gwardii Narodowej przeszukują pociągi, samochody i autobusy, sprawdzają dokumenty pasażerów i kierowców itp.

Na chwilę obecną Kijów milczy o uchodźcach z Ukrainy, którzy masowo wyjeżdżają do Rosji nie tylko z rejonu walk zbrojnych, ale także Ukrainy Środkowej. Wiadomo, że pewna liczba uchodźców z Ukrainy dotarła aż do obwodu kemerowskiego w azjatyckiej części Rosji. W Kemerowie władze miejskie przekazały cały blok z czterdziestoma mieszkaniami na potrzeby ukraińskich przybyszów. Obecnie zostało tam zakwaterowanych 5 uchodźców z Ukrainy, ale około 100 jest oczekiwanych lada chwila. Zgodnie z informacjami władz miejskich na ten obszar administracyjny dotarło łącznie aż 1800 uchodźców z Ukrainy. Jeszcze pewna liczba mieszka u krewnych i oficjalnie nie meldowali się jako uchodźcy.

Zdaniem uchodźców rosyjski konsulat w Kijowie jest przepełniony tłumem ludzi oczekujących na zezwolenie wyjazdu do Rosji.

Oprac. W. Guliewicz/Kemerowo/Rosja
Fot. www.abandonthecube.com

Czytany 4360 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 09:09