×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 07 maj 2013 09:17

Echa rosyjskiej wizyty premiera Japonii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

jap-rus  Info ECAG

Z pierwszą od 10 lat wizytą japońskiego premiera w Rosji wiązano może nawet zbyt ambitne nadzieje, odnoszące się do zadawnionych problemów natury dyplomatycznej i politycznej. I choć tak daleko idące rozstrzygnięcia nie zapadły – komentarze tak w Tokio, jak i Moskwie są nader pozytywne. 

Podczas szczytu rosyjsko-japońskiego podpisano dziewięć umów międzyrządowych z różnych dziedzin. Dwie z nich dotyczą współpracy energetycznej (m.in. między Rosnieftem i firmą Mitsui & Ko.Ltd), kolejna to deklaracja woli utworzenia Centrum Kultury Japońskiej w Rosji, dalej chodzi o: wymianę danych finansowych nt. prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu; utworzenie rosyjsko-japońskiej platformy inwestycyjnej rosyjskiego funduszu private equity, GC Wnieszekonombank i japońskim Bankiem Współpracy Międzynarodowej (o kapitale miliarda dolarów); współpracę  pomiędzy instytucjami ubezpieczeń kredytu eksportowego i inwestycyjnego z obu krajów. Zawarto także umowę o współpracy między rządem obwodu amurskiego Federacji i Hokkaido Bankiem.

Wiceszef europejskiego biura japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Takeshi Hikihara zaznaczył, że japońskie interesy gospodarcze w Rosji, oprócz energii, związane są z rolnictwem, medycyną i farmacją (w 2014 r. rozpoczną się w Jarosławiu budowa farmaceutycznego kompleksu Takeda o wartości ponad 100 mln USD), a także ochroną środowiska i surowcami. Z kolei ze strony Tokio – oferta obejmuje wysokie technologie i „współpracę w  obszarach mogących poprawić jakość życia obywateli Rosji”.

Razem z premierem Shinzo Abe Moskwę odwiedziło też 120 japońskich biznesmenów, reprezentujących 50 firm. Od strony komercyjnej umowy dotyczyły m.in. współpracy obwodu swierdłowskiego, a firmą Mitsubishi Heavy Industries Adv End Chemical Engineering Ko.Ltd; współpracy w realizacji projektów przemysłowych na wschodzie Rosji między Fundacją Dalekiego Wschodu i spółką Marubeni. Podpisano także protokół ustaleń w sprawie partnerstwa strategicznego między Instytutem Fizyki Jądrowej, GI Budker, Grupą Kapitałową European Medical Center, a firmą Hitachi Ltd.; porozumienia między Novatek a grupą Jay-Gee-Sea; North-West Invest i Nikken Sekkey.

Jednak wyrażane przez Japończyków nadzieje na ustalenie harmonogramu prac nad zawarciem ostatecznie traktatu pokojowego i rozstrzygnięciem sporów granicznych – zostały przez Rosjan rozwiane jeszcze przed rozpoczęciem wizyty (m.in. głosem Aleksandra Panowa, wieloletniego ambasadora Federacji w Tokio). Ku zaskoczeniu słuchaczy jednak – sam prezydent Władimir Putin takiej tematyki negocjacji na przyszłość nie wykluczył. Rosyjski przywódca odnotował także rekordowy wzrost wymiany handlowej między dwoma krajami, ale dodał, że w wartościach bezwzględnych jest on nadal zbyt mały (chodzi o 32 mld USD). Japońskie firmy zainwestowały jak dotąd w rosyjską ekonomię kolejne 11 mld USD.

Oficjalny komunikat po wizycie podkreślił m.in. iż „wraz z  przemieszczeniem środka ciężkości światowego rozwoju gospodarczego w region Azji i Pacyfiku - rośnie współzależność tamtejszych obszarów gospodarczych”. Ponadto „obaj przywódcy podkreślili swe zaangażowanie polityczne i dyplomatyczne w rozwiązanie kryzysu na Półwyspie Koreańskim, w tym problemu broni atomowej i w związku z tym wezwali do dalszych wysiłków w celu stworzenia warunków do wznowienia rozmów sześciostronnych na bazie zasad i celów wspólnego oświadczenia czwartej rundy rozmów sześciostronnych z dnia 19 września 2005 roku”. Opowiedziano się też za pokojowym rozwiązaniem kwestii irańskiej, palestyńskiej oraz  „niepodległością, suwerennością, jednością i integralnością terytorialną Syrii”.

Konsultacje dyplomatów obu krajów mają być kontynuowane. Rosyjski prezydent w 2014 r. sam odwiedzi Japonię.

(karo)

Czytany 4461 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04