×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 28 sierpień 2012 15:29

RPA chce poprawić stosunki z Iranem Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Maite  Info ECAG

Maite Nkoana-Mashabane – południowoafrykańska minister ds. stosunków międzynarodowych i współpracy, w towarzystwie szesnastu głów państw powiedziała, że szczyt Ruchu Państw Niezaangażowanych (Non-Aligend Movement – NAM) powinien być wykorzystany w umocnieniu relacji pomiędzy Teheranem a Kapsztadem. 

Nkoana-Mashabane, po wylądowaniu na lotnisku Mehrabad w Teheranie, podkreśliła, że "Korzystamy z okazji tej wizyty do poprawy stosunków politycznych i gospodarczych między Iranem i RPA”. Wyraziła także nadzieję, że członkowie NAM zyskają ważne osiągnięcia dzięki rozmowom w trakcie konferencji. Wyżsi urzędnicy ministerstw spraw zagranicznych i eksperci przy NAM zakończyli swoje dwudniowe rozmowy w Teheranie w poniedziałek po południu.

Dwudniowe spotkanie ekspertów NAM odbywa się na stopniu ministerialnym w dniach 28 i 29 sierpnia. Spotkanie ma na celu sporządzenie agendy dla szesnastu głów państw podczas szczytu Ruchu Państw Niezaangażowanych, które odbędzie się w Teheranie, w czwartek i piątek. Iran w niedzielę przejął rotacyjne przywództwo w NAM, które trwa trzy lata.

Stany Zjednoczona i Izrael są wśród państw, które wyrażają zaniepokojenie szczytem, na który może przybyć nawet 50 głów państw, co może oznaczać legitymację dla Teheranu i dla innych niezadowolonych państw do prac nad programem nuklearnym.

Trzyletnia kadencja Islamskiej Republiki jest szansą dla Teheranu, aby podnieść swoją pozycję międzynarodową, którą Stany Zjednoczone próbują sparaliżować poprzez sankcje ekonomiczne i dyplomatyczną izolację, czego powodem są prace nad irańskim programem nuklearnym. Wielu analityków uważa, że dyplomatyczny „spotlight” czyli moment, w którym Iran znajdzie się w centrum międzynarodowej uwagi, da Teheranowi możliwość pokazania Waszyngtonowi, że poniósł porażkę w ciągłych próbach izolacji.

Ruch państw niezaangażowanych (ang. Non-Aligned Movement, NAM) – to ruch, który skupia ponad 100 państw nie wiążących się z żadnym z istniejących bloków politycznych. Inicjatywa tego typu ruchu wynika z koncepcji przedstawianych przez Mahatmę Gandhiego. W czasie zimnej wojny państwa te szukały pośredniej drogi między blokiem komunistycznym a blokiem państw związanych z NATO. Inicjatywa ta na przełomie lat 40. i 50. XX w. została zapoczątkowana przez premiera Indii Jawaharlala Nehru. Warto też zwrócić uwagę, że w znacznej mierze NAM skupia państwa, które doświadczyły w swojej historii negatywnych skutków polityki głównych mocarstw, w tym polityki neokolonialnej, które w ostatnim czasie przeżywa swój renesans.

Na podst. http://english.farsnews.com/newstext.php?nn=9106060112

Czytany 5368 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04