czwartek, 05 lipiec 2012 20:09

Pakistan ponownie otworzył granice dla NATO Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Pakistan_NATO Info ECAG

Pakistan otworzył granice dla natowskiego zaopatrzenia po raz pierwszy od siedmiu miesięcy. Pakistańskie władze poinformowały, że co najmniej dwa kontenery przekroczyły granicę w Chaman w czwartek. Reszta ciężarówek czeka na południu Pakistanu w porcie w Karaczi. 

Decyzja Pakistanu o otwarciu transportu przez swoje terytorium została podjęta po tym jak Stany Zjednoczone przeprosiły za zabicie przy granicy 24 pakistańskich żołnierzy w listopadzie ubiegłego roku. Dzięki ponownemu otwarciu granic USA zaoszczędzi setki milionów dolarów w czasie operacji wycofywania własnych oddziałów z Afganistanu. W związku z tym krokiem Pakistan ma nadzieję, że stosunki z NATO i USA ulegną polepszeniu.

Ze względu na zamieszanie komunikacyjne, większość ciężarówek należących do paktu północnoatlantyckiego pozostaje w Pakistanie. Jak zaznaczył członek pakistańskiej agencji celnej Imran Raza „Otrzymaliśmy rozkazy wczoraj, aby ciężarówki NATO przejechały przez nasze terytorium, ale służby bezpieczeństwa nie otrzymały tych zaleceń”.

Przyczyny

Przez siedem miesięcy szlak transportu zaopatrzenia przez Pakistan był zamknięty, dlatego że obie strony nie wyrażały chęci współpracy. Sytuacja stała się napięta po tym, jak w listopadzie ubiegłego roku 24 pakistańskich żołnierzy zginęło w amerykańskich nalotach, których celem miały być dwa posterunki talibów, a które sięgały terenów Pakistanu. W owym czasie afgańskie władze powiedziały, że natowskie samoloty działały w odwecie za ostrzał z pakistańskiej strony. Islamabad jednak zaprzeczał tym informacjom.

Trasa dostaw przez Pakistan ma kluczowe znaczenie dla Stanów Zjednoczonych, szczególnie gdy Waszyngton dąży do wycofania oddziałów bojowych z Afganistanu do 2014 roku. BBC podaje, że USA może wydać blisko 1 mld USD na dozbrojenie pakistańskiej armii. W związku z tym Islamabad potwierdził, że nie podniesie opłat tranzytowych za ponowne otwarcie granic.

Tę wersję potwierdziły władze w Waszyngtonie – opłaty za przejazd jednej ciężarówki w wysokości 250 USD nie ulegną zmianie. Jednocześnie Stany Zjednoczone nie zgodziły się, aby za jeden kontener opłaty wzrosły do 5000 USD po ponownym otwarciu.

Źródło: BBC.com

Czytany 5606 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04