Mołdawski rząd przetrwał

czwartek, 03 kwiecień 2014 14:25

manifestacja_socjal  Info ECAG

Tylko 40 deputowanych (komuniści i kilku niezrzeszonych) poparło wniosek o wotum nieufności dla gabinetu Iurie Leancă. 

 

W Mołdawii konfrontacyjnie

wtorek, 01 kwiecień 2014 06:08

Moldavia_unions  Info ECAG

Liberalna Partia Mołdawii chce opuszczenia przez tę republikę struktur Wspólnoty Niepodległych Państw. To kolejna próba zaognienia sytuacji wewnętrznej kraju oraz zaostrzenia stosunków z Rosją i innymi państwami Unii Celnej.

 

Jak uratować Mołdawię?

czwartek, 20 marzec 2014 08:52

Moldowa_herb  Info ECAG

Krym stał się częścią Rosji – bo władzę w Kijowie przejęły elementy nacjonalistyczne, zdecydowane podeptać status mniejszości etnicznych i językowych, a przekonane, że wystarczająco rozgrzeszy je z szowinistycznych tendencji oficjalnie deklarowany kurs proeuropejski. Wydaje się, że wychodząc z podobnych przesłanek – władze w Kiszyniowe znalazły się na najlepszej drodze do całkowitej utraty wpływu na Naddniestrze i Gagauzję. Kolejnym aspekt polega zaś na tym, że i w procesie dezintegracji Mołdawii pośrednio są zamieszani ukraińscy banderowcy.

 

woronin-formuzal  Info ECAG

Baszkan Autonomii Gagauskiej, Michaił Formuzał, a zarazem lider Partii Regionów Mołdawii wystąpił z listem otwartym do Władimira Woronina, byłego mołdawskiego prezydenta w latach 2001–2009, obecnie przewodniczącego Partii Komunistów Mołdawii.

 

Europejski rząd Mołdawii

sobota, 01 czerwiec 2013 11:38

liberalni_demokraci_moldawii  Info ECAG

Po trwającym blisko 4 miesiące kryzysie politycznym, który zaowocował dymisjami premiera i przewodniczącego parlamentu – formacje dotychczasowej, liberalnej i proeuropejskiej koalicji parlamentarnej zdecydowały się odtworzyć swe porozumienie i sformować nowy (?) gabinet, w którym swe teki utrzymało 15 z 19 dotychczasowych ministrów. 

Mołdawianie chcą Putina

piątek, 05 kwiecień 2013 11:34

moldaviya_ts  Info ECAG

Ruch „Wybór Mołdawii” przeprowadził badania sondażowe, z których wynika, że zdecydowana większość mieszkańców republiki opowiada się przeciwko lansowanemu przez jej władze kierunkowi integracji europejskiej i atlantyckiej, jednocześnie zdecydowanie popierając zbliżenie z Rosją i jej eurazjatyckimi partnerami.

Ukraińsko-mołdawska wojna handlowa

wtorek, 12 luty 2013 08:38

brandy2


  Info ECAG

Światowa Organizacja Handlu będzie najprawdopodobniej musiała zająć się rozstrzygnięciem sporu ekonomicznego między Kijowem a Kiszyniowem. Władze mołdawskie oskarżają Ukraińców o dyskryminowanie pochodzących od mniejszego sąsiada wyrobów, zwłaszcza dumy mołdawskiego eksportu –  „koniaku” i brandy.

Gagauzi o prawie do samostanowienia

środa, 05 grudzień 2012 09:28

komrat_gagauzja  Info ECAG

Zgromadzenie Narodowe Gagauzji przyjęło stanowisko, w którym podkreśla, że ten turecki lud nigdy nie wyrzekł się swego prawa do samostanowienia. To odpowiedź władz w Komrat na deklarację kontrowersyjnego prezydenta Mołdawii Nicolae Timoftiego o możliwym zjednoczeniu tego kraju z Rumunią.

Napięcie mołdawsko-gagauskie

niedziela, 21 październik 2012 08:45

Flag_of_Gagauzia  Info ECAG

Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi i skłonności do gaf prezydent Mołdawii Nicolae Timofti tym razem oburzył Gagauzów. Tymczasem na samym Terytorium Autonomicznym sytuacja polityczna po wrześniowych wyborach do Zgromadzenia Narodowego (Halk Topluşu) również daleka jest od normalizacji.

Antyeurazjatycki zamach stanu

czwartek, 06 wrzesień 2012 19:28

 nicolae_timofti  Info ECAG

Prezydent Mołdawii Mikołaj Timofti podtrzymał decyzję o nierozpisywaniu referendum w sprawie przystąpieniu twego kraju do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Wcześniej Centralna Komisja Wyborcza zakwestionowała aż 85% z 232 tys. podpisów, zebranych głównie z inicjatywy Komunistycznej Partii Mołdawii.