×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 01 czerwiec 2013 11:45

Zamieszki w Kirgistanie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

zamieszki_Kirgiz  Info ECAG

Władze kirgiskie wprowadziły stan wyjątkowy i godzinę policyjną w związku z przedłużającymi się zamieszkami, spowodowanymi zamknięciem największej w kraju kopalni złota Kumtor.

Od wtorku manifestanci blokują drogi dojazdowe, zajęli podstację energetyczną kopalni i odcięli do niej dopływ energii, żądając wykonania wszystkich obietnic – w tym budowy lokalnej infrastruktury komunikacyjnej, medycznej i oświatowej na terenie prowincji Issyk-Kul. 92 osoby zostało aresztowane, a 55 odniosło rany – tak ze strony manifestujących, jak i sił bezpieczeństwa.  Policja użyła granatów ogłuszających i gumowej amunicji.

Protesty nie odbywają się w przypadkowym terminie. W tym tygodniu w Biszkeku trwały rozmowy w sprawie nowej umowy z kanadyjskim funduszem Centerra Gold, będącym właścicielem kopalni Kumtor. Nie jest tajemnicą, że obecne władze Kirgistanu nie są bynajmniej niezadowolone z manifestacji, choć tłumią ich zbyt radykalne przejawy. Centerrę wiąże bowiem dotychczasowe porozumienie, zawarte jeszcze z rządem obalonego w 2010 r. prezydenta Kurmanbeka Bakijewa. Nic dziwnego, że obecnie coraz głośniejsze są wezwania do nacjonalizacji kopalni odpowiedzialnej za blisko 50% eksportu i 12%  PKB Kirgistanu.

(karo)

Czytany 6430 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04