×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 17 grudzień 2012 15:04

Kirgistan przystąpi do Unii Celnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Unia_Celna  Info ECAG

W 2013 roku zostanie opracowana „mapa drogowa” wejścia Kirgistanu do Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji – potwierdził przewodniczący kolegium Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej, Wiktor Christienko.

W środę, 19 grudnia, w Moskwie odbędą się obrady gremiów kierowniczych Unii Celnej, Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej i Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Obok podsumowania mijającego roku – zostaną nakreślone plany integracji obszaru eurazjatyckiego na 2013 r. i lata kolejne. Jak podkreślił przewodniczący Christienko w wywiadzie dla telekanału „MIR” – najważniejszym zadaniem w tym zakresie będzie sfinalizowanie rozmów Unii Celnej z Kirgistanem. – Trwają analizy skutków przystąpienia Biszkeku tak dla gospodarki kirgiskiej, jak i dla państw Unii Celnej. Chodzi między innymi ocenę z punktu widzenia przynależności Kirgistanu do Światowej Organizacji Handlu w sytuacji, gdy Unia Celna ma swoje ograniczenia związane ze stosunkami z WTO – zaznaczył Christienko. 

Kirgistan wśród krajów Azji Środkowej wyróżniał się w okresie poradzieckim szczególnie konsekwentną realizacją narzucanych przez IMF recept ekonomicznych, co zaowocowało recesją i stagnacją gospodarczą, przechodzącą w chroniczną już stagflację. Ponadto gospodarka rolniczego kraju opiera się w dużej mierze na wymianie handlowej z Kazachstanem (oraz pracy gastarbaiterów w Rosji), polegającej m.in. na reeksporcie towarów przemysłowych i konsumpcyjnych z Chin oraz imporcie paliwa. Zniesienie dotychczasowego uprzywilejowania Kirgistanu w stosunkach z Unią Celną mogłoby doprowadzić do całkowitego załamania tamtejszej ekonomii, a więc zacieśnienie integracji wydaje się jedynym rozwiązaniem dla władz w Biszkeku. 

(karo)

Czytany 6118 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04