×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 30 październik 2013 08:40

Unia Celna - bez Ukrainy za to z Turcją?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

n_nazarbajewgeopolityka  Info ECAG

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, podczas mińskiego szczytu Najwyższej Euroazjatyckiej Rady Gospodarczej, zaproponował rozwiązanie wspólnoty i przejęcie jej zadań przez zintegrowany organizm Unii Celnej, poszerzonej o Turcję, stowarzyszony z Kirgistanem i Tadżykistanem, a docelowo poszerzony o te republiki oraz Armenię „po spełnieniu przez Erewań tych samych warunków, które były udziałem trzech państw założycielskich UC”. Rada podjęła też decyzje w sprawie barier celnych dla państw wybierających drogę współpracy z Unią Europejską.

Rady uznała możliwość wprowadzenia jednolitej taryfy celnej dla tych krajów trzecich, które zdecydują się przystąpić do innych organizacji międzynarodowych, w których członkostwo mogłoby doprowadzić do zwiększenia importu na obszar UC, ze szkodą dla miejscowej gospodarki. Dla towarów pochodzących z tych państw Rada może też jednostronnie wprowadzać podwyżki akcyzy – co zostało uznane za zgodne z obowiązującymi Rosją regulacjami WTO. Jak wiadomo – Ukraina ma na ten temat odmienne zdanie, bo to w nią właśnie będą biły zatwierdzone właśnie rozwiązania. Rada uporządkowała także kwestie związane z koniecznością zniesienia zerowej stawki celnej w relacjach z Rosją. Zastąpi ją dopuszczalna przez WTO klauzula najwyższego uprzywilejowania, co nie zmieni kwestii finansowych w rozliczeniach między stronami Wspólnoty.

Minister spraw zagranicznych Federacji Siergiej Ławrow zapewnił, że zgłoszony przez doradcę prezydenta W. Putina, Siergieja Głaziewa pomysł wprowadzenia wiz dla Ukraińców nie jest rozważany przez władze rosyjskie. Przyznał jednak, że ruch międzypaństwowy powinien się odbywać na podstawie paszportów zagranicznych, a nie krajowych dowodów tożsamości.

Najdalej idącą propozycję wysunął jednak prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew Wskazał, że przyjęcie Turcji do UC (o czym miał rozmawiać z prezydentem Abdullahem Gülemem) położyłoby kres traktowaniu Unii jako neo-ZSSR z dominującą rolą Rosji. Sama zaś Eurazjatycka Wspólnota Gospodarcza zdaniem Ełbasiego spełniła już swoją rolę, dalsza integracja winna się więc odbywać dwutorowo – poprzez rozszerzanie UC oraz utworzenie a następnie wzmacnianie Euroazjatyckiej  Unii Gospodarczej Kazachstanu, Rosji i Białorusi.

Prezydent N. Nazarbajew nie po raz pierwszy dowodzi, że jest liderem czynnego eurazjatyzmu. Czy jego plan ma szanse powodzenia?

Przystąpienie Turcji do UC wydaje się być pomysłem oczywistym, rozwiązującym za jednym zamachem parę problemów – tak tych, o których Ełbasy wspomniał, jak i tych dorozumianych – pozwalających myśleć o ułożeniu relacji z Azerbejdżanem i Turkmenistanem. Rozwiązanie EaWG, skutkujące jedynie czasowym osłabieniem więzi z Uzbekistanem (w całym projekcie uczestniczącym w sumie jedynie na papierze, a i tak skazanym z czasem na bliskość) mogłoby wymusić na zainteresowanych stolicach odejście od działań pozornych, na rzecz praktycznego zjednoczenia. A to byłby fakt o znacznie większym ciężarze gatunkowym nawet niż wymknięcie się Ukrainy na zachodnią poniewierkę.

(karo)
Fot. www.aznews.az

Czytany 4435 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04