×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

Wydrukuj tę stronę
niedziela, 24 marzec 2013 08:30

Nazarbajew podsumował osiągnięcia Kazachstanu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

nauruz2013  Info ECAG

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, składając swym rodakom tradycyjne życzenia z okazji święta Nouruz – perskiego nowego roku, podsumował dokonania swych rządów. Jego zdaniem Kazachstan wyszedł obronną ręką z kryzysu.

 

Szef kazachskiego państwa podkreślił, że 21 lat niepodległości Kazachstanu to tylko mgnienie oka wobec całej historii tego narodu, jednak osiągnięcia tego okresu są niepodważalne. – Zbudowaliśmy nową gospodarkę. Przenieśliśmy się z systemu totalitarnego do wolności. Nasze dzieci uczą się w świecie, gdzie chcą, a ponadto Kazachstan dysponuje własną, jedną z najlepszych na świeci baz edukacyjnych. W ciągu tylko ostatnich 15 lat, po kryzysie gospodarczym Azji południowo-wschodniej, nasza gospodarka odnotowała 16-krotny wzrost. Z dochodem narodowym per capita 12,5 tys. dolarów, nie ustępujemy niektórym z azjatyckim tygrysom, krajom Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej. A dokonaliśmy tego dzięki jedności naszego narodu, jego pracowitości, wielkości i umiłowaniu pokoju – zaznaczył Ełbasy [1] Kazachstanu.

Prezydent zwrócił także uwagę na konkretne sukcesy, jak opracowanie efektywnego system edukacji, bezpłatnej opieki zdrowotnej, zbudowanie 700 szpitali i ośrodków zdrowia, czy 900 szkół. – Ale oczekujemy więcej. Przyjęliśmy program rozwoju kraju do 2050 r. Naszym celem jest wejście do grona 30 najbardziej rozwiniętych krajów świata. I jak zawsze, osiągniemy ten cel, ponieważ jesteśmy jednością, kochamy nasz kraj, kochamy nasze dzieci i chcemy lepszej przyszłości. Dla tego warto pracować! – podkreślił N. Nazarbajew.

Prezydent zwrócił uwagę, że pomimo trwającej od 2008 r. kolejnej fali kryzysu – w Kazachstanie tworzone są nowe miejsca pracy, nowe firmy, ograniczane jest bezrobocie, rosną natomiast płace i emerytury. N. Nazarbajew zauważył, że święto Nouruz powinno łączyć wszystkich obywateli kraju bez względu na wyznanie, kulturę i narodowość, a także gości z innych państw Azji Środkowej.

(karo)

_____________________________________
1. Przywódca narodu – tytuł nadany N. Nazarbajewowi przez kazachski parlament w 2010  r.

Czytany 4017 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04