×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 13 maj 2013 08:00

Kazachstan i Chiny za współpracą gospodarczą

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

CH-ks2  Info ECAG

6 maja minister gospodarki i planowania budżetu Kazachstan Erbolat Dosajew złożył roboczą wizytę w Pekinie, spotykając m.in. z ministrem handlu Chińskiej Republiki Ludowej Chin Gao Hu Chengiem. Jak podał kazachski MSZ w trakcie spotkania ministrowie omówili perspektywy dalszego rozwoju dwustronnej współpracy handlowej, gospodarczej i inwestycyjnej. Wymienili również poglądy na temat realizacji wspólnych projektów na różnych.

Gao Hu Cheng wskazał, że obecne stosunki handlowe i gospodarcze między Kazachstanem a Chinami rozwijają się z powodzeniem we wszystkich dziedzinach. Kazachstan  jest pierwszym partnerem handlowym Chin w Azji Środkowej, a Chiny są pierwszym partnerem handlowym Kazachstanu w ogóle. Ministrowie omówili przygotowania do podpisania programu średnio- i długoterminowego rozwoju kazachsko-chińskiej współpracy handlowej i gospodarczej do roku 2020, jak również aktywizację na wspierania i wzajemnej ochrony inwestycji. Stosowne umowy zostaną podpisane podczas zbliżającej się wizyty państwowej przewodniczącego Chin Xi Jinpinga w Kazachstanie.

Tymczasem jeszcze podczas kwietniowych rozmów Nursułtana Nazarbajewa z Xi Jinpingiem w mieście Sanya w prowincji Hainan chiński przywódca podkreślił znaczenie strategicznego partnerstwa chińsko-kazachskiego, m.in. w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy, a także przy realizacji budowy korytarza tranzytowego "Zachodnie Chiny – Europa Zachodnia". Ełbasy z kolei zapowiedział, że Astana jest zainteresowana w realizacji „Chińskiego Snu”, w tym zwłaszcza programu odmłodzenia narodów ChRL. Podczas tamtej rundy rozmów ustanowiono wspólną chińsko-kazachską radę przedsiębiorczości. 

(karo)

Czytany 3822 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04