×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

piątek, 04 kwiecień 2014 06:54

Info ECAG: Dymisja kazachskiego rządu

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

masimow2


  Info ECAG

Premier Seryk Achmetow podał się do dymisji, co zgodnie z konstytucją Kazachstanu oznacza dymisję całego gabinetu. 

S. Achmetow stanął na czele rządu we wrześniu 2012 r. Teraz zastąpił go Karim Masimow, dotąd szef administracji prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, uważany za jednego z najbliższych współpracowników Ełbasiego, który kierował już radą ministrów republiki w latach 2007–2012 r. Z kolei S. Achmetow w nowym rządzie objął funkcję ministra obrony. Nowym szefem administracji prezydenckiej został Nurlan Nigmatulin.

Obejmując urząd, zatwierdzony jednomyślnie premier K. Masimow tradycyjnie oświadczył, że „jedność obywateli Kazachstanu wokół prezydenta – jest kluczem do sukcesu, lepszej teraźniejszości i przyszłości naszego kraju”. Głównym celem gabinetu pozostaje też realizacja założeń strategii „Kazachstan – 2050”, zakładającej trwałe wprowadzenie republiki do grona 30 najszybciej rozwijających się i najsilniejszych gospodarek świata. – Zawsze pozostanę tylko i wyłącznie pomocnikiem Ełbasego! – zapewnił K. Masimow.

Rotacja na kierowniczych stanowiskach Kazachstanu wydaje się czysto kosmetyczna. Może jednak wiązać się z uparcie powracającymi spekulacjami odnośnie następstwa władzy po prezydencie N. Nazarbajewie. Powołanie na premiera najbliższego ostatnio współpracownika głowy państwa byłoby więc krokiem analogicznym np. do wezwania przez marszałka Józefa Piłsudskiego Walerego Sławka w 1935 r. Z tą rzecz jasna różnicą, że w przeciwieństwie do polskiego autokraty – Ełbasy Kazachstanu wydaje się być na razie w pełni sił i władz umysłowych, a i K. Masimow to przecież raczej technokrata, nie zaś „najwierniejszy z wiernych”. Prezydent może więc po prostu chce jeszcze silniej ująć pełnię władzy w swoje ręce u progu procesów decydujących dla przyszłości integracji eurazjatyckiej. Prezydent N. Nazarbajew był wszak jednym z najbardziej zdeterminowanych w budowie wspólnoty gospodarczej, politycznej, ale i ideowej przywódców Unii Celnej.

(karo)

Czytany 3399 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04