czwartek, 16 sierpień 2012 11:38

Rewizja izraelskich planów obrony

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

B._Netanyahu

  Info ECAG

Izraelski premier Benjamin Netanjahu zarządził we wtorek 14 sierpnia rewizję planów obrony kraju. Izrael jako regionalne mocarstwo będzie dążyć do przystosowania się do nowego porządku światowego po Arabskiej Wiośnie.

B. Netanjahu wykonał rzadki krok, ponieważ zwołał spotkanie wszystkich gabinetów, aby przedyskutować nową pięcioletnią strategię. "Musimy być przygotowani na zmieniające się zagrożenie, które jest skierowane przeciwko państwu Izrael" – stwierdził szef izraelskiego rządu na początku spotkania. "Musimy zauważyć, że bezpieczeństwo, którym Izraelczycy cieszyli się przez ostatnie 3,5 roku ulega diametralnej zmianie".

Obalenie egipskiego prezydenta, który przez długoletni okres sprawował władzę na tym krajem, zdestabilizowało południowe granice Izraela. Egipt zmaga się z bojownikami na pustyni Synaj, który graniczy z Izraelem. Kolejnym zagrożeniem jawi się wojna domowa w Syrii, która może zdestabilizować granice północne tego państwa.

"Zwiększenie budżetu obronnego jest potrzebne, aby być gotowym na stawienia czoła zagrożeniom w całym państwie" – powiedział w odpowiedzi w środę 15 sierpnia zastępca szefa sztabu Izraelskich Sił Zbrojnych (IDF). "Bractwo Muzułmańskie formuje pierścień wokół Izraela, zaczynając od Synaju i innych miejsc, w związku z tym potrzebujemy więcej pieniędzy na froncie domowym" – podkreślił były szef Izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Uzi Dayan, dodając, że "Jeśli Synaj nie zostanie zdemilitaryzowany, automatycznie stanie się nowym frontem".

Ponadto, zdaniem izraelskich polityków i analityków, jeśli prezydent Bashar al-Asad zostanie zmuszony do odejścia, to Syria może się stać sunnickim państwem. "Jeśli tamtejsza broń dostanie się w ręce grup terrorystycznych, będzie stanowiła kolejne zagrożenie" – podkreślił U. Dayan, prognozując, że środki scenariusz w wypadku potencjalnego przeniesienia środków do walki zbrojnej do Strefy Gazy i Libanu. "W dłuższej perspektywie Amerykanie opuszczą Irak i Afganistan, więc powstaje nowa presja ze wschodu. To jest nowe zagrożenie, nie wspominając już o Iranie" – kontynuował.

Rządowy przegląd planów obrony zmieni budżet obronny w przyszłym roku. Premier B. Netanjahu powiedział, że nie jest spodziewane, że zostaną one ukończone w ciągu jednego dnia.

Na podst. CNN.com

Czytany 5905 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04