sobota, 11 sierpień 2012 07:18

Izrael doskonali systemy przeciwpowietrzne

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

irondome


  Info ECAG

Izrael odnowił Arrow II – system obrony przeciwrakietowej i jest teraz w stanie przechwycić rakiety i pociski rakietowe, wystrzeliwane z bliższych odległości, np. z krajów sąsiednich, z większą dokładnością.

Ta wiadomość pojawiła się po tym, jak poinformowano, że al-Kaida przeniknęła do Libanu i infiltruje kilka grup ekstremistycznych, a w związku z sytuacją w Syrii pojawiła się groźba, że broń chemiczna i pociski rakietowe mogą wpaść w ręce powstańców (w tym ekstremistów) i przyczynić się do upadku rządu w Damaszku. Izraelscy urzędnicy ostrzegają, że Tel-Awiw może zaatakować prewencyjnie, oba państwa by zapobiec takiemu scenariuszowi.

Równolegle z projektem Arrow II, Izrael współpracuje z amerykańskim koncernem Boeing w celu rozwoju projektu Arrow III, który jest zaawansowanym systemem przechwytywania pocisków dalekiego zasięgu, a który ma być ukończony w ramach prac nad obroną powietrzną już w 2015 roku.

Niedawno Stany Zjednoczone zobowiązały się do przekazania 680 mld USD w celu wsparcia systemu obrony powietrznej. W ostatnich latach Izrael uruchomił już Żelazną Kopułę, tarczę antyrakietową przeciwko zagrożeniom z powietrza przez rakiety krótkiego zasięgu, takie jak Kassam czy Katiusza. System ten został później zmodernizowany, aby mógł przechwytywać rakiety średniego zasięgu, jak irański Fajr-5. Istniała jednak różnica pomiędzy maksymalnym zasięgiem Żelaznej Kopuły a minimalnym zasięgiem systemu Arrow, która ma zostać połączona przez tzw. systemu David Sling w 2015 roku.

Na podst. http://www.securitydefenceagenda.org
Fot.: Security & Defence Agenda

Czytany 3714 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04