×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

wtorek, 06 listopad 2012 13:50

Irańczycy chcą obciąć eksport ropy o 1/3

Oceń ten artykuł
(15 głosów)

oil_dollar  Info ECAG

Osiemnastu członków irańskiego Majlisu sporządziło plan wzywający do obniżenia eksportu ropy naftowej o jedną trzecią, ponieważ obecne dochody z ropy spełniają wymogi budżetowe administracji. „Międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj są okazją dla narodu, do skorzystania do wzrostu dochodów z ropy naftowej, jako środka przeciw sankcjom” – powiedzieli członkowie irańskiego parlamentu agencji informacyjnej Mehr.

Irańskie dochody z ropy wzrosły ze względu na wzrost kursu dolara wobec riala w ostatnich miesiącach.

23 października irański minister ropy Rostam Qasemi powiedział, że kraj może wstrzymać eksport ropy, jeśli presja zachodnich sankcji wzrośnie. Dodał, że rząd miał „plan B” – strategię interwencyjną, aby przetrwać bez dochodów z ropy naftowej.

"Jeśli sankcje będą bardziej intensywne, przestaniemy eksportować ropę" – powiedział dziennikarzom w Dubaju, podaje agencja Reuters. Qasemi stwierdził również, że Iran nadal produkuje 4 mln baryłek dziennie, odrzucając tym samym sprawozdania, które mówią, że w tym kraju produkcja spadła do około 2,7 mln baryłek dziennej produkcji.

2 października, prezydent Mahmud Ahmadineżad powiedział, że miał nadzieję że kraj, który opiera zagraniczne dochody głównie na sprzedaży ropy naftowej, nie stanie w obliczu braku gotówki, choć potwierdził, że dochody z ropy spadły w wyniku sankcji.

"Będziemy nadal funkcjonować z bieżących przychodów, a jeśli Bóg pozwoli, będziemy iść do przodu, aby nie stanąć w obliczu deficytu budżetowego" – podkreślił M. Ahmadineżad w odpowiedzi na pytanie, czy koszyk cen OPEC za około 110 dolarów za baryłkę będzie w stanie spełnić wymogi budżetowe.

W październiku minister gospodarki i finansów Shamseddin Hosseini powiedział, że jeśli rząd będzie mieć jakieś problemy odnośnie sprzedaży ropy naftowej, to uzupełni niedobory podnosząc podatki.

Cześciowe wsztrzymanie wydobycia ropy naftowej przez Iran może grozć wzrostem światowych cen paliw.

Na podst. http://www.mehrnews.com

Czytany 6131 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04