×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 27 sierpień 2012 15:27

Iran testuje rakiety krótkiego zasięgu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

iran_flagsInfo ECAG

21 sierpnia prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad i minister obrony Ahmad Vahidi wzięli udział w ceremonii odsłonięcia czwartej generacji rakiet krótkiego zasięgu 110 Fateh, które mają zasięg do 300 km. "Ta rakieta jest jednym z najbardziej precyzyjnych i zaawansowanych pocisków balistycznych typu ziemia-ziemia zasilanym paliwem stałym" – powiedział minister Vahidi.

W tym samym dniu Iran ogłosił rozpoczęcie budowy systemów obrony powietrznej na dwustuhektarowej działce w południowym obszarze miasta Abadeh, 210 km od Isfahanu – miejsca, w którym znajduje się infrastruktura do wzbogacania uranu w Iranie. Instalacja tego typu systemów obronnych będzie największa w tej części kraju. Budowa będzie prowadzona przez Khatam al-Anbia, inżynierskie ramię irańskiego Islamskiego Korpusu Strażników Rewolucji.

We wtorek odsłonięto także Armitę – “laboratorium powietrzne”, w którym będą testowane systemy nośne samolotów i wytwarzania tlenu. Będzie ono też stanowić bazę do treningu pilotów. „Zaawansowana obrona ma bronić siedziby ludzkie i nie oznacza agresywnych kroków przeciwko innym” – podkreślił prezydent Ahmadineżad. Iran ostatnio zwiększył swoje zdolności obronne, o czym świadczy ogłoszenie w lipcu tego roku sukcesu w testach rakiet średniego zasięgu, w ćwiczeniach symulujących obronę powietrzną.

Testy te są powodem obaw w Izraelu, które łączą się z groźbą próby zamknięcia Cieśniny Ormuz przez którą przepływa blisko 40% światowego eksportu ropy. Tego samego dnia izraelski premier Benjamin Netanjahu wysłał Yaakova Amidora – szefa Narodowej Rady Bezpieczeństwa, aby ten spotkał się z rabinem Ovadia Yosefem, duchowym przywódcą ultra-ortodoksyjnej partii Shas, członka izraelskie koalicji rządowej. Celem spotkania była pomoc w razie zbrojnej interwencji wobec Iranu. Dotychczas Shas była przeciwna izraelskiemu atakowi na irańskie obiekty jądrowe, w przypadku gdy działania te nie byłyby skoordynowane ze Stanami Zjednoczonymi.


Czytany 4313 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04