Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 sierpień 2012 14:24

Iran, czyli Internet 2

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

cyber_micro  Info ECAG

Reza Taghipour, minister telekomunikacji Iranu, zapowiedział podjęcie kroków w celu utworzenia wewnętrznej irańskiej sieci komputerowej. Decyzja ta jest motywowana faktem m.in. dlatego, że wrażliwe dane irańskiego wywiadu były podatne na zagrożenia sieci światowej. „Taka sieć nie jest godna zaufania, ponieważ jest kontrolowana przez ‘jedno lub dwa’ państwa wrogie Iranowi” podkreślił irański oficjel.

"Utworzenie krajowej sieci wywiadowczej stworzy sytuację, w której cenne dane wywiadowcze nie będą dostępne dla tych państw" – podkreślił R. Taghipour na konferencji w niedzielę na Uniwersytecie Amir Kabir w Teheranie. Jest to pierwsza faza projektu zamienienia globalnego Internetu w wewnętrzny system intranetowy, który ma być ukończony w ciągu 18 miesięcy.

Przeciwnicy tego rozwiązania potępiają ten plan jako sposób na odcinanie się od wpływów Zachodu w Internecie, zwłaszcza w kontekście zaostrzania już i tak rygorystycznego nadzoru w sieci. Podczas, gdy irańscy urzędnicy wielokrotnie mówili o stworzeniu własnej alternatywy do Internetu, ostatnio ogłoszono o wstrząsie, jaki został wywołany przez wirusy Stuxnet i Flame, które powszechnie uważa się, że zostały stworzone wspólnie przez USA i Izrael.

Stuxnet, odkryty w 2010 roku, spowodował rozległe uszkodzenia w irańskim programie wzbogacania uranu. Władze w Teheranie utrzymują, że program ma charakter pokojowy mimo podejrzeń Zachodu, że ma na celu wyprodukowanie bomby atomowej. Flame wykryto w tym roku. Jest to bardziej wyrafinowany wirus, którego celem było irańskie ministerstwo ropy i główny terminal eksportu.

Nima Rashedan, irański specjalista ds. cyberbezpieczeństwa pracujący w Czechach, powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby wyłącznie krajowa sieć, była skuteczna. "Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, Iran jest jednym z najbardziej zacofanych krajów, które znam. Ze względu na niepełną funkcjonalność rządu, nie sądzę, czy będą mogli wdrożyć ten system prawidłowo”.

Na podst. http://www.telegraph.co.uk

Czytany 3710 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04