×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

piątek, 26 wrzesień 2014 08:53

Info ECAG: Irańskie nośniki energetyczne dla UE?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Oil-drums  Info ECAG

Agencja Reuters podała, że Unia Europejska zwraca coraz większą uwagę na możliwość importu surowców naturalnych z Iranu. Odbywa się to czasie odwilży stosunków z Teheranem podczas gdy relacje z Rosją stają się chłodniejsze.

Istnieją jednak dwie przeszkody. Pierwszą jest kwestia zdjęcia sankcji nałożonych na Iran, zaś drugą powstanie dodatkowej infrastruktury rurociągowej. Te wyzwania nie powstrzymują unijnych dyplomatów od przygotowania przez Komisję Europejską planów nowej strategii energetycznej dla starego kontynentu.

„Iran to jeden z naszych najważniejszych średnioterminowych priorytetów, które pomogą zmniejszyć naszą zależność od dostaw rosyjskiego gazu" – informowała agencja. „Irański gaz z łatwością może docierać do Europy, zwłaszcza gdy politycznie następuje nowe klarowne zbliżenie pomiędzy Teheranem a Zachodem”.

Rosja jest obecnie największym dostawcą surowców naturalnych do Europy, wypełniając jej 1/3 rocznych zapotrzebowań, zarabiając na eksporcie ok. 80 miliardów USD rocznie. Jednak Bruksela, w związku z konfliktem ukraińskim, nałożyła sankcje na Rosję, zwiększając tym samym potrzebę poszukiwania alternatywnych dostaw surowców.

W tym czasie Iran, na który w przeciągu ostatnich lat zostało nałożone szereg sankcji, w tym m.in. na import surowców, posiada drugie po Rosji, co do zasobności złoża gazu na świecie i jest potencjalną alternatywą dla Brukseli. Sprzyjają temu obecne rozmowy pomiędzy Zachodem a Teheranem nad irańskim programem atomowym.

„Wysoki potencjał produkcji gazu, reformowanie sektora energetycznego oraz normalizacja stosunków z Zachodem, czyni z Iranu wiarygodnego partnera i alternatywę dla Rosji” – mówi oficjalny dokument przygotowany dla Generalnej Dyrekcji ds. Stosunków Zewnętrznych UE (Directorate-General for External Relations), po rosyjskiej aneksji części Ukrainy. Jednak nie wymienia Iranu jako wiarygodnego alternatywnego dostawcy surowców, w krótkim okresie ze względu na nałożone sankcje i ogromne zapotrzebowanie na infrastrukturę zanim eksport w ogóle byłby możliwy.

Wewnętrzne dokumenty bezpieczeństwa energetycznego UE, które były udostępnione Reutersowi, opisują także plany, by wykorzystać nowe pozaeuropejskie źródła importu gazu w Azji Środkowej, w tym z Iranu.

„Najwyraźniej Iran także próbuje schować dawne urazy do szuflady, stając się sojusznikiem w sprawie fanatycznego „państwa islamskiego”, jednocześnie jest skłonny eksportować surowiec do Europy – „Iran może być bezpiecznym centrum energii dla Europy” – powiedział Hassan Rouhani, cytowany w środę w rozmowie z prezydentem Austrii Heinzem Fischerem w Nowym Jorku.

Twierdzenia Teheranu nad przewidywalnym partnerem są dzwonkiem alarmowym dla rosyjskiego giganta – Gazpromu po zakłóceniach eksportu surowca przez Ukrainę.

„Iran próbuje pozycjonować siebie w Europie jako alternatywę dla rosyjskiego gazu. Rozgrywa bardzo wyrafinowaną grę, rozmawiając z Rosja na temat złagodzenia sankcji z jednej strony, z drugiej jednak prowadzi rozmowy z Europą odnośnie zastąpienia rosyjskiego gazu swoim własnym”  – mówi niezależny specjalista ds. rynku paliw Amir Handjani. Dodał także, że „biorąc pod uwagę obecną strategię polityczną Rosji, która jest konfrontacyjna w stosunku do Europy, UE nie ma większego wyboru w poszukiwaniu alternatywnych dostawców”.

Na podst. http://www.panarmenian.net/eng/news/182777/
Oprac. B. Mroczkowski
Fot. www.niobraranews.net

Czytany 5091 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04

Więcej w tej kategorii: Iran ostrzega Azerbejdżan »