×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 21 listopad 2012 09:35

Ajatollah Ali Chamenei, wezwał syryjskie siły opozycyjne do zaprzestania zbrojnej kampanii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Alichamenei  Info ECAG

Najwyższy przywódca islamskiej republiki, ajatollah Ali Chamenei, wezwał syryjskie siły opozycyjne do zaprzestania zbrojnej kampanii przeciwko rządowi w Damaszku, aby utorować grunt do rozmów. "Jeżeli siły opozycji w Syrii porzucą broń, wtedy rząd będzie zmuszony, aby wysłuchać poglądy opozycjonistów i pozwoli im wyrazić swoje poglądy" – zapowiedział ajatollah Chamenei na spotkaniu z irańskimi urzędnikami w Teheranie w ostatni poniedziałek.

Oskarżył on niektóre obce państwa o wyposażenie „terrorystów” w Syrii w broń i powiedział, że jedynym sposobem rozwiązania kryzysu w tym kraju jest uniemożliwienie przemieszczania i dostarczania broni dla rebeliantów. Ajatollah Chamenei podkreślił także, że „aroganckie mocarstwa chcą osłabić i zniszczyć Syrię jako ring w łańcuchu odporności przez uzbrojonych terrorystów w kraju, ale ta próba im się nie uda”.

Jego uwagi pojawiły się po tym jak w Teheranie w niedzielę odbyło się spotkanie pomiędzy syryjskim rządem z przedstawicielami opozycji i różnych grup politycznych, w obecności syryjskiego wicepremiera i innych urzędników. 

Zwracając się do uczestników w niedzielę irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi określił spotkanie jako "ważny krok" w kierunku pokoju w Syrii i powiedział, że Iran zdecydowanie popiera każdy ruch, które może prowadzić do przywrócenia pokoju i stabilności w kraju muzułmańskim.

Salehi powiedział, że spotkanie ma na celu "przywrócenie spokoju i ciszy" w Syrii i ożywić swoje anty-izraelskie stanowisko w regionie. Obwiniał hegemoniczne państwa o obecną przemoc w Syrii, i stwierdził, że w przeciwieństwie do krajów hegemonicznych, Iran zawsze poszukiwał ochrony pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie.

US Daily i Washington Post, odnotowały w maju, że syryjscy rebelianci i grupy terrorystyczne walczące przeciwko rządowi prezydenta Bashaara al-Assada otrzymały znacznie więcej i lepszej broni w ostatnich tygodniach, opłacanej przez państwa w Zatoce Perskiej i koordynowane przez Stany Zjednoczone.

Gazeta, cytując działaczy opozycji i amerykańskich zagranicznych urzędników, poinformowała że przedstawiciele administracji Baracka Obamy podkreślili, że USA rozszerzyła kontakty z opozycyjnymi siłami zbrojnymi, w celu zapewnienia państwom Zatoki Perskiej oceny wiarygodności rebeliantów i dowodzenia i kontroli nad infrastrukturą. Według raportu, materiały gromadzone są w Damaszku, w Idlib, w pobliżu granicy tureckiej i w Zabadani na granicy libańskiej.

Działacze opozycji, którzy kilka miesięcy temu powiedzieli, że rebelianci są na wyczerpaniu amunicji W maju przepływ broni – najczęściej kupowanej na czarnym rynku w sąsiednich krajach lub z elementów syryjskiej armii w przeszłości - znacznie wzrosłyj po decyzji Arabii Saudyjskiej, Kataru i innych państw Zatoki Perskiej, które zapewniają miliony dolarów na finansowanie broni każdego miesiąca.

Na podst. http://english.farsnews.com

Czytany 6213 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04