środa, 06 styczeń 2016 19:33

Info ECAG: Ekspert ECAG – Korea Północna nie zdetonowała czystej bomby wodorowej

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Info ECAG

Zdaniem eksperta ECAG płk dr Eugeniusza Januły Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna na jednym ze swoich poligonów wojskowych nie dokonała detonacji czystego ładunku wodorowego, lecz posiadającego znacznie mniejsze technicznie możliwości rażenia ładunku jądrowego o mniejszej mocy, skonstruowanego przy użyciu starej radzieckiej technologii.

Zdaniem eksperta była to eksplozja atomowo-wodorowa, do której wywołania użyto technologię opracowaną w latach 1970’ przez radzieckich naukowców Andrieja Sacharowa i Witalija Ginzburga. Różnica polega jednak na tym, że konstrukcja północnokoreańskiego ładunku została oparta nie na zastosowanym przez A. Sacharowa deuterze litu, otaczanym kostkami uranowymi. Koreańczycy bowiem, zdaniem eksperta, nie posiadają technicznych możliwości uzyskania takiego związku, jak również nie posiadają możliwości jego zakupu. Obecnie na świecie wytwarza go tylko 5 państw i żadne z nich nie jest zainteresowane jego sprzedażą zwłaszcza do KRL-D.

Północnokoreańscy wojskowi mogli natomiast użyć innego związku – deuteru sodu, powiązanego z uranem 235, do których posiadają bezproblemowy dostęp. Uzyskanie mocy eksplozji na poziomie 135 kT, jest jednak bardzo dobrym wynikiem dla tego rodzaju urządzenia, co może świadczyć o wysokim poziomie rozwoju wojskowej techniki nuklearnej w ramach znajdujących się w obecnej dyspozycji rozwiązań technologicznych – stwierdza E. Januła.

Dowodem tego rodzaju scenariusza ma być przede wszystkim charakterystyka procesu wybuchu jądrowego. Pojedyncza eksplozja termojądrowa jest bowiem zawsze poprzedzana niewielką eksplozją zapalnika atomowego o mocy co najmniej 3 kT, który inicjuje kolejną eksplozję, co w tym wypadku nie nastąpiło. Zdaniem specjalisty warto także zwrócić uwagę na kolejny aspekt, jakim są dane płynące z monitoringu zakupu materiałów podwójnego zastosowania. Korea Północna bowiem zaopatrywała się regularnie w trójtlenek sodu, z którego bez większych problemów można uzyskać właśnie deuter sodu.

Tym samym, jak ocenia ekspert, zwiększonego zagrożenia militarnego, w porównaniu do  dotychczasowego poziomu, oczekiwać nie należy.

Czytany 6151 razy