×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

Wydrukuj tę stronę
piątek, 07 wrzesień 2012 09:22

Wspólne ćwiczenia militarne Chin i Indii

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Chin-ind  Info ECAG

Indie i Chiny zgodziły się wznowić wspólne ćwiczenia wojskowe "najszybciej" jak to możliwe, ale odmówiły podania dalszych szczegółów. Ruch ten jest postrzegany jako próba złagodzenia napiętych stosunków dwustronnych w czasie, gdy wojsko USA koncentruje się w regionie Azji-Pacyfiku oraz doświadczeń Pekinu ze sporów z kilkoma sąsiadami co do roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim.

Wznowienie manewrów  wojskowych ogłoszono po spotkaniu w New Delhi ministra obrony Indii A.K. Antony ze swoim chińskim odpowiednikiem generałem Liang Guanglie. Jest to pierwsza wizyta o tak wysokiej randze od ośmiu lat. Nastąpiła w kontekście szykującej się w przyszłym roku zmiany władzy w  Chinach.

Dwustronne ćwiczenia wojskowe, postrzegane jako w dużej mierze symboliczne, przewidują wspólne morskie  poszukiwania i ćwiczenia ratownictwa morskiego, a także współpracę w zakresie operacji antypirackich w Zatoce Adeńskiej i wzdłuż wybrzeży Somalii w 2013 roku. Ostatnia runda takich manewrów obronnych między krajami została wstrzymana po nieporozumieniach odnośnie wydawania wiz dyplomatycznych.

Chiny i Indie mają nierozwiązane spory terytorialne, które sięgają wojny z 1962. W ciągu ostatnich dziesięcioleci, rozmowy odnośnie rozstrzygnięcia sporu granicznego na odcinku 4 tys. km tkwiły w martwym punkcie. Choć Indie irytowały chińskie inwestycje w infrastrukturę w kontrolowanym przez Pakistan Kaszmirze, nad którym New Delhi twierdzi, że pełni zwierzchnictwo, Pekin uważa region Arunachal Pradesh za część swojego terytorium.

Dwustronne stosunki gospodarcze jednak uległy normalizacji, sięgając przepływów handlowych rzędu 75,5 mld USD rocznie.

Na podst. http://www.securitydefenceagenda.org

Czytany 5461 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04