×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

Wydrukuj tę stronę
wtorek, 05 luty 2013 08:59

Indie planują zakup 120 śmigłowców morskich

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

heli-indie  Info ECAG

W ostatnich tygodniach indyjskie media informowały o tym, że planowany przetarg na zakup nowych śmigłowców morskich dla marynarki wojennej tego państwa może być większy, niż pierwotnie planowano. Według wcześniejszych, ogłoszonych jeszcze w 2011 planów, New Delhi miało by być zainteresowane nabyciem 75 wiropłatów.

Docelowo miałyby one zastąpić obecnie eksploatowane Westland Sea King 42. Obecnie Hindusi mają rozważać zakup niemal dwukrotnie większej liczby maszyn, bo aż 120. Co więcej, wielkość ta jest jedynie orientacyjna i według miejscowej prasy może w ostateczności okazać się jeszcze większa.

Na zakup nowych wiropłatów New Delhi planuje przeznaczyć ok. 6,5 mld USD. Zainteresowanie udziałem w przetargu mają przejawiać wszyscy najwięksi producenci tego typu sprzętu, a więc amerykańskie: Sikorsky Aircraft i Lockheed Martin oraz europejskie: Eurocopter oraz AgustaWestland. W najbliższych miesiącach wspomniane przedsiębiorstwa mają otrzymać zaproszenie do nadsyłania ofert. W odpowiednio późniejszym czasie ma się z kolei rozpocząć sama procedura przetargowa.

Komentarz:

– plany zakupu nowych śmigłowców morskich jako takie powinny być interpretowane jako zwyczajna próba modernizacji wyposażenia marynarki wojennej Indii. Nowe maszyny mają bowiem zastąpić obecnie eksploatowane wiropłaty, które cechują się już dużym wiekiem i znacznym stopniem zużycia,

– z drugiej strony zakup tak dużej liczby nowych śmigłowców morskich świadczy o tym, że za wyżej wymienionymi planami stoją jeszcze dodatkowe czynniki motywujące New Delhi to takich kroków. Wśród nich można wymienić:

• rywalizację strategiczną Indii z ChRL na obszarze Oceanu Indyjskiego, która przejawia się też m.in. wzrostem aktywności oraz liczbowej obecności chińskich okrętów oraz jednostek powietrznych w regionie. W tym kontekście należy pamiętać, że część spośród 120 wiropłatów planowanych do zakupu przez Indie, ma stacjonować na pokładach obecnych i dopiero planowanych do wprowadzenia do służby fregatach i korwetach oraz dużych okrętów patrolowych;

• ogólnym pogorszeniem (skomplikowaniem) sytuacji bezpieczeństwa w regionie Oceanu Indyjskiego. Przejawia się on m.in. wzrostem aktywności grup pirackich oraz ugrupowań terrorystycznych. Jest to znamienne zwłaszcza w trasach morskich określanych jako SLOC, a więc głównych szlakach międzynarodowego handlu morskiego. W  tym kontekście kluczowe znaczenie ma zwiększenie możliwości operowania śmigłowcami morskimi w takich rejonach jak Cieśnina Malakka (kwestia obecności i rozbudowy Dalekowschodniego Połączenia Dowództwa Andamanów i Nikobarów oraz Morza Arabskiego (kontekst aktywności jednostek nawodnych marynarki wojennej);

– ogólne plany rozbudowy ilościowej i jakościowej indyjskich sił zbrojnych, co jest typowe dla wszystkich komponentów indyjskiej armii;

– zakup nowych śmigłowców, pomimo jego okazałości pod względem liczby wiropłatów oraz wartości potencjalnego kontraktu, powinien być traktowany jedynie w kategoriach teoretycznych. Wielokrotne doświadczenie Indii w tego typu działaniach dowodzi, że od ogłoszenia chęci nabycia nowe uzbrojenia, przez okres przetargowy, negocjacji finalnego porozumienia oraz jego realizacji mija często bardzo dużo czasu. Co więcej, niekiedy powstałe „po drodze” problemy utrudniają wprowadzenie w życie konkretnych założeń zbrojeniowych, czyniąc je w ostateczności nieopłacalnymi, spóźnionymi (pod względem zapóźnienia technologicznego w stosunku do państw trzecich) lub też w ostateczności wręcz zarzucanymi;

– należy też pamiętać, że Indie są w trakcie realizacji dwóch innych postępowań przetargowych na zakup wiropłatów morskich. Chodzi o konkurs na 56 nowych lekkich śmigłowców pokładowych, mających zastąpić obecnie wykorzystywane Cheetah i Chetak oraz 16 maszyn Multi Role Helicopter, w którym rywalizuje europejski NH90 i amerykański S70B. Ten drugi przetarg ma wyłonić następców wiekowych Sikorsky SH-3 Sea King.

Zamiary zakupu co najmniej 120 nowych śmigłowców morskich powinny też zostać ostudzone faktem zmniejszenia indyjskiego budżetu obronnego na 2013 rok. Redukcję wydatków, rzędu 2 mld USD, spowodowały, że wiele realizowanych, bądź też planowanych przetargów zbrojeniowych, już musiało zostać przesunięte w czasie, bądź też zetknęło się z taką groźbą. Niewiele lepiej wygląda sytuacja w przypadku przetargów, które zostały zakończone, a ich finalizacja w postaci negocjacji dotyczących ceny czy szczegółów realizacji dostaw (casus myśliwca wielozadaniowego Rafale):

– w tym kontekście informacje na temat planów stosunkowo szybkiego uruchomienia procedury przetargowej w sprawie 120 nowych śmigłowców morskich należy interpretować z dużą dozą dystansu. Najprawdopodobniejszy w tej chwili scenariusz zakłada bowiem wysłanie zaproszeń producentom do przedstawiania swych ofert (tzw. Request for Proposals). Sam przetarg powinien z kolei zostać uruchomiony w późniejszym czasie. Z drugiej strony, zakładając nawet stosunkowo szybkie rozpisanie konkursu, jego finalizacja nie powinna nastąpić w roku rozliczeniowym 2013 (który zaczyna się w kwietniu br. i kończy w marcu 2014).

Reasumując – plany zakupu co najmniej 120 nowych śmigłowców morskich są niezwykle ambitne, ale ich realizacja narażona na szereg zagrożeń. Bez wątpienia wprowadzenie do służby w strukturach indyjskiej marynarki wojennej tak dużej liczby nowych wiropłatów (dodając do tego jeszcze 2 wspomniane wcześniej przetargi daje to wielkość rzędu co najmniej: 192 egzemplarzy) dowodzi o świadomości New Delhi co do wyzwań i zagrożeń, jakie stać będą w przyszłości nie tylko przed tym konkretnym komponentem armijnym, lecz całymi siłami zbrojnymi Indii.

Czy powyższe plany uda się zrealizować, a jeżeli tak, to w jakiej perspektywie czasowej – pozostaje kwestią otwartą. Podobnie jak to, którzy z producentów zdecydują się ostatecznie na nadesłanie swych ofert, a także jakie wiropłaty staną ostatecznie w szranki. Na razie wiadomym jest jedynie to, że jedną z propozycji przedstawionych New Delhi będzie morska odmiana EC725 Eurocoptera. Bez względu jednak na powyższe niewiadome, wprowadzenie do służby nowych maszyn tego typu jest niezbędne. Nie tylko ze względu na starzenie się obecnej floty wiropłatów, lecz także – a może przede wszystkim – ze względu na konieczność przygotowania Indii do nowych (lub intensyfikujących się) zagrożeń, przed jakimi państwo to może stanąć w nadchodzących dekadach.

Fot.: www.altair.com.pl

Czytany 6158 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04