×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

niedziela, 07 kwiecień 2013 13:18

Indie i Wietnam - naturalni sojusznicy Unii Celnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ros-ind  Info ECAG

Na forum rady Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej obradującej 2 kwietnia w New Delhi poruszono możliwości zwiększenia obrotów handlowych między krajami Unii Celnej a Indiami. Docelowo – chodzi o poszerzanie strefy wolnego handlu nie tylko o subkontynent, ale także np. Mongolię, Indie, Chile, Izrael, a wzorcem takiego rozwiązania miałoby być porozumienie z Wietnamem.

Negocjacje w Delhi prowadzili przewodniczący rady Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej Wiktor Christienko, indyjski minister handlu i przemysłu Anand Sharma. – Indie i kraje Unii Celnej, Białoruś, Kazachstan i Rosja łączą specjalne stosunki gospodarcze o polityczne, zajmują też bardzo zbliżone stanowiska na arenie międzynarodowej – podkreślił szef EKG. Kolejne spotkanie między przedstawicielami Indii i UC odbędzie się w Petersburgu podczas Międzynarodowego Forum Gospodarczego w czerwcu br. – Unia Celna jest otwarty na perspektywy rozwoju, ale to długa i trudna droga – zaznaczył W. Christienko. Za szczególnie ważne uznał zawieranie porozumień z innymi organizacjami międzynarodowymi, także tymi o inne niż gospodarczy profilach, czy szerszych aspiracjach (jak BRICS), jednak – jak podkreślił – ewentualne rozszerzanie Unii nie powinno odbywać się kosztem pogłębiania integracji.

Unia Celna na przykładzie negocjacji z Wietnamem w sprawie strefy wolnego handlu chce wypracować formułę porozumienia z innymi członkami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Jak podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Aleksander Gurianow – po zakończeniu negocjacji z Wietnamem UC jest zainteresowana rozszerzeniem strefy na inne państwa ASEAN-em, w tym zwłaszcza dynamicznie się rozwijające gospodarki Azji Południowo-Wchodniej, ale także np. Mongolię, Chile i Izrael. A. Gurianow zaznaczył, że akcja ta odbywa się w pełnej zgodności z wymogami Światowej Organizacji Handlu, na co szczególny nacisk kładzie strona rosyjska po przystąpieniu Federacji do WTO.

(karo)

Czytany 6291 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04