×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 06 luty 2013 09:55

Saakaszwili uciekł przed 'korytarzem hańby'

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

saakashvili  Info ECAG

Ponad milion Gruzinów podpisało już wniosek o dymisję prezydenta Micheila Saakaszwilego. Przedstawiciele opozycji ustawili przed pałacem prezydenckim licznik pokazujący rosnące poparcie dla tej inicjatywy.

Pikiety i manifestacje trwają w Tbilisi od 20 stycznia. Przeciwnicy prezydenta czekali też na niego podczas wizyty w Strasburgu. Ich wystąpienia stały się dla głowy państwa na tyle uciążliwe, że zdecydował się dostać do pałacu tylnym wejściem, nie chcąc skorzystać z przygotowanego przez opozycję „korytarza hańby”. – Wiedzieliśmy, że stchórzysz! – skandowali protestujący.

Protesty organizuje koalicja JEDNOMYŚLNOŚĆ oraz mniejsze partie opozycyjne. Ich zdaniem M. Saakaszwili od 20 stycznia (a więc po upływie 5 lat od początku jego drugiej kadencji) nie powinien pełnić funkcji). Protestujący wezwali przewodniczącego parlamentu Dawida Usupaszwilego do przejęcia obowiązków głowy państwa. Zapowiedzieli też demonstracje aż do ustąpienia Saakaszwilego. Akcję popiera też co najmniej kilkunastu liderów opozycyjnych więzionych pod rządami Zjednoczonego Ruchu Narodowego.

Terminowo wybory prezydenckie w Gruzji, w związku ze zmienionym kalendarzem wyborczym odbędą się w październiku 2013 r.

(karo)

Czytany 6215 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04