Familiada w Tadżykistanie?

wtorek, 19 listopad 2013 07:55

Rahmon2  Info ECAG

Reelekcja prezydenta Tadżykistanu może stanowić okazję do poważnych zmian kadrowych w najwyższych kręgach władzy w republice. Prognozowany jest dalszy wzrost wpływów tzw. Familii prezydenta Emomali Rahmona

Tadżykistan - kierunek Rosja

wtorek, 01 październik 2013 10:59

Tadzkistan_kraj  Info ECAG

Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon poczuł się rozczarowany pominięciem jego państwa podczas wrześniowego tournée chińskiego przywódcy, Xi Jinpinga po Azji Środkowej. Zyskuje na tym Rosja i jej surowcowa dyplomacja.

Po pobiciu przywódcy tadżyckiej opozycji

poniedziałek, 29 kwiecień 2013 08:05

Mahmali_Hait  Info ECAG

Wybory prezydenckie w Tadżykistanie dopiero w listopadzie, ale atmosfera walki politycznej w republice zaostrza się. Opozycja – zwłaszcza islamska – oskarża administrację prezydenckich Emomaliego Rahmona o brutalizację kampanii i sięganie po przemóc w rozgrywkach z konkurencją. Do sporu włączyła się już nawet ambasada USA, która potępiła niedawne pobicie przywódcy Islamskiej Partii Odrodzenia,  Mahmadaliego Hunta.

Tadżykistan - dalej na rozdrożu?

czwartek, 04 kwiecień 2013 08:31

tam-tadz  Info ECAG

72% mieszkańców Tadżykistanu opowiada się za wejściem swojego kraju do Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji. Zwłaszcza, jeśli ostatecznie uczyni to Kirgistan. Mimo to władze w Duszanbe nie palą się do eurazjatyckiej integracji.

Tadżycy zapominają rosyjskiego?

piątek, 07 grudzień 2012 08:23

russian_language  Info ECAG

Ponad milion Tadżyków (czyli jedna siódma obywateli) wybrało emigrację zarobkową w Rosji, przysyłając do kraju równowartość blisko 47 proc. jego PKB – podał bank centralny Tadżykistanu. Tymczasem władze w Duszanbe, choć powoli zmieniają swój kurs wobec Federacji Rosyjskiej (zwłaszcza w dziedzinie ekonomii) – wciąż nie wprowadziły regulacji przywracających odpowiedni status językowi rosyjskiemu.