×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 01 październik 2012 12:20

Chiny mają własny lotniskowiec

Oceń ten artykuł
(1 głos)

carrier_china  Info ECAG

25 wrześnie Chiny zaprezentowały swój pierwszy lotniskowiec podczas ceremonii w Dalian. Odsłonięcie "Liaoning" pojawia się w czasie poważnych napięć z Japonią nad wyspami Senkaku-Diaoyu.

Eksperci twierdzą, że choć odnowiony, były ukraiński okręt stawia kraj w specjalnej grupie krajów, które posiadają tego rodzaju możliwości obronne, to nowej chińskiej jednostce brakuje jednak kilku lat do uzyskania choćby minimalnej gotowości bojowej. Chiny obecnie nie mają samolotów, ani pilotów zdolnych do wykonywania lądowań i startów na ruchomym pokładzie.

Oficjalne przekazanie okrętu do chińskiej marynarki niesie ze sobą ogromną symbolikę narodową w czasie szczególnie wrażliwym. Oprócz trwającej obecnie dyplomatycznej wojny z Japonią, Chiny są coraz bardziej zaniepokojone odradzającą się amerykańską obecnością wojskową w Azji Wschodniej. Pentagon stopniowo przenosi swoją uwagę z Iraku i Afganistanie na obszar Dalekiego Wschodu. Chiny są również zaangażowane w spory z Wietnamem i Filipinami o bogate w zasoby nośników energii wody południowej Azji.

Ceremonia otwarcia była mocno komentowana przez chińskie media. Premier Wen Jiabao podkreślił znaczenie tego wydarzenia, deklarując, że  Liaoning ma mieć "wielkie i dalekosiężne znaczenie dla inspirującego patriotyzmu, duchu narodowego i narodowego rozwoju technologii obronnych" – podała  agencja informacyjna Xinhua. "Będzie to również miało duże znaczenie w zwiększaniu mocy obronnej kraju w postaci kompleksowej siły ".

Opracowanie pierwszych chińskich lotniskowców, wybudowanych własnymi siłami, jednocześnie  wyprzedzając planowany termin na rok 2015, stanowi kamień węgielny dla kilku dekad starań Pekinu o modernizacją swoich sił zbrojnych. Według danych rządowych, wydatki wojskowe Chin w 2012 mają wzrosnąć do 82,7 miliardów euro, zaznaczając 11,2% wzrostu w zeszłorocznym budżecie.

Na podst. http://www.securitydefenceagenda.org

Czytany 5559 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04