×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

środa, 26 wrzesień 2012 14:33

Chiny i Afganistan podpisały porozumienia

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

chinaflag  Info ECAG

Chiny i Afganistan podpisały kilka porozumień gospodarczych i bezpieczeństwa podczas niespodziewanej wizyty w Kabulu wysokiego urzędnika chińskiego od spraw bezpieczeństwa Zhou Yongkang. Porozumienia przewidują zaangażowanie Chin w szkolenie afgańskich sił, przez wysłanie ok. 300 policjantów wcześniej przeszkolonych w kraju w ciągu najbliższych czterech lat, oraz inwestycje w sektorze afgańskich zasobów naturalnych, wyprzedzając wycofanie wojsk NATO w 2014 roku.

Wizyta tak wysokiego urzędnika jest pierwszą od prawie pół wieku i nastąpiła w momencie, kiedy oba państwa postanowiły polepszyć swoje więzi do poziomu strategicznego i partnerstwa na regionalnej konferencji w Pekinie na początku tego roku.

Chińskie przedsiębiorstwa państwowe inwestowały w sektorze minerałów w Afganistanie przez kilka ostatnich lat. W 2011 roku China National Petroleum Corporation wygrała przetarg na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej w dorzeczu Amu-darii, które szacuje się na 80 mln baryłek ropy. W 2008 roku Metallurgical Corporation of China Jiangxi Copper wygrała prawa do kopalni miedzi Aynak, która rozpocznie działalność w 2014 roku

Na podst. http://www.securitydefenceagenda.org

Czytany 4428 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04