×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 17 wrzesień 2012 08:02

Chińskie protesty przeciwko Japonii

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

jap_chin  Info ECAG

Tysiące ludzi demonstrowały w sobotę pod japońską ambasadą w Pekinie, wyrażając niezadowolenie z polityki Japonii wobec wysp na Morzu Wchodniochińskim, do których roszczenia zgłaszają także Chiny. To największe antyjapońskie protesty od 40 lat.

Budynek ambasady obrzucano kamieniami, butelkami i jajkami. Policja zmagała się z tłumem, chcąc powstrzymać go przed wtargnięciem na teren placówki dyplomatycznej. "Zwróćcie nam nasze wyspy! Japońskie diabły, precz!", "Japonio wynoś się z Chin" – krzyczeli demonstranci. Masowe akcje protestacyjne odbywają się w wielu chińskich miastach. Spór terytorialny na linii Tokio-Pekin zaostrzył się w piątek, gdy do wysp zbliżyło się sześć chińskich jednostek patrolowych. Wcześniej wyspy odwiedzali japońscy nacjonaliści.

Senkaku to grupa niewielkich wysp bezludnych, usytuowana na Morzu Wschodniochińskim. Wyspy te są przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Japonią, Chinami i Tajwanem. Po II wojnie światowej znajdowały się pod administracją USA, a w roku 1972 zostały, wraz z Okinawą, zwrócone Japonii Spór o Senkaku wybuchł pod koniec lat 60. XX wieku, wraz z pojawieniem się informacji, że mogą tam znajdować się bogate złoża ropy naftowej. Chiny i Tajwan twierdzą, że wyspy te od dawna należały do terytorium państwa chińskiego, natomiast wg Japonii, stanowiły terra nullius (ziemię niczyją), co dało jej prawo do ich aneksji.

Spór o to kto kontroluje wyspy Senkaku, nasilił się wcześniej, gdyż już w kwietniu 2012 r. kiedy to gubernator Tokio Shintaro Isgihara powiedział, że chce kupić je za publiczne pieniądze. Przynależność wysp oraz podmorskich złóż gazu i ropy naftowej stanowi punkt zapalny pomiędzy drugą i trzecią największą gospodarką świata. Japonia jak i Chiny prowadzą spory terytorialne z innymi państwami Azji Południowo-Wschodniej. Japonia spiera się z Koreą o archipelag skalistych wysp, a Chiny prowadzą spór m.in. z Wietnamem i Filipinami na Morzy Południowochińskim.

Czytany 5690 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04