×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

piątek, 27 grudzień 2013 11:39

Związek Rosji i Białorusi przyjął budżet na 2014 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

put_lukasz2  Info ECAG

Moskwa przekaże w przyszłym roku Mińskowi 2 mld USD pożyczki. 39,5 mld USD zainwestowało już na Białorusi 2 tys. rosyjskich przedsiębiorców. Takie są wymierne skutki ekonomiczne konfederacji obu państw.

 

Prezydent Aleksander Łukaszenko oficjalnie podziękował Władimirowi Putinowi za współpracę i pomoc. Według Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej, Białoruś zajmuje obecnie pierwsze miejsce w handlu zagranicznym Rosji z krajami WNP (jest też piątym partnerem gospodarczym Rosji w ogóle). Na różnym etapie zaawansowania są kolejne wspólne przedsięwzięcia – jak powstanie do 2020 r. nowej elektrowni atomowej na Białorusi, czy połączenie KAMAZ-a i MAZ-a w jeden holding Rosbelavto. We wrześniu, po manewrach „Zapad 2013”, obaj prezydenci podpisali też siedmioletnią umowę o współpracy zbrojeniowo-wojskowej. Rok 2014 przynieść ma z kolei szereg okazji do demonstrowania historyczno-ideowej wspólnoty rosyjsko-białoruskiej – jak 70. rocznica wyzwolenia ziem białoruskich spod okupacji niemieckiej.

Rosja dysponuje nadwyżkami finansowymi, które inwestuje tak we własną infrastrukturę, jak na obszarze tzw. „bliskiej zagranicy” – na Białorusi, Ukrainie i w Azji Środkowej, co zwiększa też wpływy polityczne Moskwy i buduje podstawy powstającej Unii Euroazjatyckiej. 

(karo)

 

Czytany 6375 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04