×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

poniedziałek, 03 wrzesień 2012 10:14

Niezaangażowany Azerbejdżan?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

 Mammadjarow

  Info ECAG

Azerbejdżan (oraz Fidżi) przystąpiły do Ruchu Państw Niezaangażowanych na zakończonej właśnie XVI Konferencji NAM w Teheranie.

Minister spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu Elmar Mammadjarow podziękował państwom NAM za „poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej” swego państwa. Jednocześnie skomplementował też prace Irańsko-Azerbejdżańskiego Wspólnego Politycznego Komitetu Konsultacyjnego, który – jak stwierdziły obie strony – przysłużył się normalizacji stosunków i uzgodnieniu stanowisk między oboma państwami. Wskazano też dalsze kierunki współpracy, przede wszystkim na polu kultury, ekonomii oraz prawnego uregulowania statusu Morza Kaspijskiego.

Akces Azerbejdżanu do NAM został doceniony na konferencji. Prawdopodobnie w Baku zostanie zlokalizowane europejskie Biuro Ruchu, o którego powstaniu zadecydowano podczas obrad. Kolejna konferencja NAM odbędzie się w 2015 r. w Wenezueli.

Władze w Baku uelastyczniają swoją politykę zagraniczną, poszukując poparcia i potencjalnych partnerów poza głównym graczami globalnymi i regionalnymi, co związane jest zarówno z zewnętrzną krytyką polityki wewnętrznej prezydenta I. Alijewa, jak i postępującą niechęcią samych Azerbejdżan do bycia częścią czyjegoś protektoratu (przynajmniej w sferze PR-owskiej).

(karo)

Czytany 6511 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04