niedziela, 08 lipiec 2012 15:14

16 mld USD dla Afganistanu! Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

dollarsInfo ECAG

Międzynarodowi darczyńcy zaoferowali 16 mld dolarów na pomoc w rozwoju Afganistanu, by zapewnić rząd w Kabulu, że nie zostanie sam po opuszczeniu międzynarodowych wojsk w 2014 roku. Pomoc będzie monitorowana, by upewnić się, że nie jest ona defraudowana wskutek korupcji i złego zarządzania.

Darczyńcy z ok. 70 państw i organizacji, uczestniczyli na jednodniowej konferencji w Tokio, której tematem był plan pomocy dla Afganistanu po 2014 roku, kiedy większość zbrojnych sił NATO opuści to państwo a pełną odpowiedzialność za swój kraj przejmie rząd w Kabulu. Afgański prezydent Hamid Karzai powiedział, że przed jego państwem stoi długa i trudna droga, ale zapewnił o całkowitej determinacji w walce z korupcją i zwiększeniu bezpieczeństwa.

Bank Światowy wyraża opinie, że 16 mld dolarów jest to suma, która pozwoli zamknąć lukę pomiędzy tym, ile faktycznie Afganistan potrzebuje pieniędzy, a tym ile potrzeba na dokonanie zmian w państwie. Podobne nadzieje wyrażają Japończycy (gospodarze konferencji), którzy przewidują, że roczna międzynarodowa pomoc dla tego państwa będzie wynosić około 4 mld dolarów. Stany zjednoczone przekażą 2 mld dolarów do 2017 roku, Japonia 3 mld do 2016, Niemcy chcą osiągnąć poziom 536 mln, a Azjatycki Bank Rozwoju ogłosił, że przekaże na pomoc dla Afganistanu 1,2 mld dolarów do 2016 roku.

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton, która przybyła do Tokio w sobotę po wizycie w Kabulu, powiedziała, że afgańskie bezpieczeństwo „nie może być mierzone jedynie brakiem wojny".Ono musi być mierzone tym, czy ludzie mają pracę i możliwości gospodarcze, i tym czy wierzą, że rząd spełni ich potrzeby".

Ofiarodawcy wyrazili również zaniepokojenie tym, jak pieniądze będą obsługiwane. W 2014 roku odbędzie się w tej sprawie szczyt w Wielkiej Brytanii. Odnosić się on będzie do postępów w kierunku "wzajemnej odpowiedzialności". Planuje się przeprowadzić proces weryfikacji i monitoringu w celu zapewnienia pomocy w rozwoju tzn. czy środki, które zostały przekazane, nie będą wykorzystywane niewłaściwie lub nie trafią do skorumpowanych urzędników, co do tej pory stanowiło największą barierę dla zmian.

Afganistan jest jednym z 10 najbiedniejszych państw na świecie. Otrzymał prawie 60 mld dolarów cywilnej pomocy od 2002 roku. Bank Światowy twierdzi, że pomoc zagraniczna obejmuje niemal równowartość krajowego produktu brutto. Jednak ofiarodawcy wyrażają opinię, że pomoc bardzo zmieniła to państwo.

W ciągu dekady od czasu amerykańskiej inwazji w 2001 roku, w Afganistanie doszło do znacznej poprawy w dziedzinie edukacji i opieki zdrowotnej – prawie 8 mln dzieci, w tym 3 mln dziewcząt uczęszcza do szkół. Dla porównania objętych edukacją więcej niż dziesięć lat temu było tylko 1 mln dzieci. Wtedy dziewczynki nie mogły uczęszczać do szkoły ze względu na radykalną politykę talibów. Polepszona infrastruktura zdrowotna przyczyniła się do zmniejszenia o połowę umieralności wśród najmłodszych. Rozszerzono również podstawowe usługi zdrowotne do 60% dla ok. 25 mln populacji, w porównaniu z rokiem 2001, w którym usługi te wynosiły mniej niż 10%.

Jednak pomoc finansowa będzie się stopniowo zmniejszać po wycofaniu sie wojsk, pomimo obawy powrotu talibów. Łączna kwota międzynarodowego wsparcia cywilnego stanowi nieznaczny spadek z obecnego poziomu rocznego ok. 5 mld dolarów, a liczba ta jest zawyżona przez wysiłki USA, aby dać krótkotrwały impuls dla cywilnych projektów odbudowy państwa.

Na podst: http://www.guardian.co.uk

Czytany 5328 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04