×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 07 grudzień 2013 17:21

Ukraińsko-rosyjskie rozmowy w Soczi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

janukow-putin  Info ECAG

6 grudnia, w drodze powrotnej z Chin, ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz zatrzymał się w Soczi nad Morzem Czarnym, gdzie spotkał się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie przemysłu lotniczego, stoczniowego, kosmicznego, wysokich technologii, a także sfery finansowo-kredytowej. Szczególną uwagę strony poświęciły zagadnieniom współpracy energetycznej. Dyskutowano także kwestie związane z przygotowaniem posiedzenia wspólnej komisji ukraińsko-rosyjskiej.

Według informacji podanej na oficjalnej stronie Prezydenta Ukrainy, kwestia przystąpienia Ukrainy do Unii Celnej nie była dyskutowana. Na spotkaniu nie podpisano w tej sprawie żadnych dokumentów, ani nie poczyniono w tym kierunku zobowiązań. Podobne dementi złożył rzecznik prasowy Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Pieskow.

Tezę o niejawnym porozumieniu Janukowycz-Putin w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Celnej wysnuł redaktor brytyjskiego tygodnika „The Economist”, Edward Lucas. Według powołującego się na niejawne źródło E. Lucasa, Moskwa miała zobowiązać Kijów do przystąpienia do Unii Celnej przed upływem kadencji W. Janukowycza w 2015 r. W zamian Rosja miała zaoferować Ukrainie 5 mld USD kredytu i obniżenie ceny importowanego przez Kijów gazu z obecnych 400 USD za m3 do 200 USD.

Niewykluczone, że wypowiedź redaktora „The Economist”, jest elementem szerokiej gry, mającej zdyskredytować zmagającego się z protestami w Kijowie W. Janukowycza.

(na podstawie: president.gov.ua; rt.com oprac. R. Lasecki)
Fot. de.ria.ru

Czytany 5943 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04